Iranske virksomheder hårdt ramt af Stuxnet-angreb

Iran er blevet særdeles hårdt ramt af Stuxnet-ormen, der i sommer ramte A.P. Møller-Mærsk. Ormen er blandt de mest sofistikerede stykker malware, der endnu har ramt os.

Artikel top billede

Læs mere om Stuxnet og ormens angreb på blandt andre A.P. Møller-Mærsk.

Computerworld News Service
: Iranske embedsmænds har bekræftet, at Stuxnet-ormen har inficeret mindst 30.000 Windows-pc'er i landet, rapporterer adskillige iranske nyhedsmedier lørdag.

Eksperter fra Irans Atomenergiorganisation (AEOI) mødtes angiveligt også i sidste uge for at diskutere, hvordan man fjerner malwaren.

Stuxnet anses af mange sikkerhedseksperter for at være det mest sofistikerede malware, der nogensinde er blevet opdaget.

Ormen blev først opdaget midt i juni af det lidet kendte sikkerhedsfirma VirusBlokAda fra Hviderusland.

En måned senere anerkendte Microsoft, at ormen gik efter Windows-pc'er, der håndterer store, industrielle kontrolsystemer i produktions- og forsyningsværker.

De tæller blandt andre A.P. Møller-Mærsk, der da også blev hårdt ramt af ormen. Det kan du læse mere om her.

Disse kontrolsystemer, der kaldes SCADA - en forkortelse for supervisory control and data acquisition - driver alt lige fra elværker og fabriksmaskineri til olieledninger og militære installationer.

Iran hårdest ramt
Eksperter fra den amerikanske antivirusleverandør Symantec oplyser, at Iran er blevet hårdest ramt af Stuxnet.

Næsten 60 procent af alle inficerede pc'er i det tidligst kendte udbrud står i Iran.

Siden da har eksperter indsamlet beviser for, at Stuxnet har angrebet SCADA-systemer i hvert fald siden januar 2010.

Samtidig er der blevet fremsat den tese, at Stuxnet er skabt af et statssponsoreret team af programmører og designet med det formål at lamme atomanlægget Bushehr i Iran.

Dette anlæg, der er placeret i det sydvestlige Iran nær den Persiske Golf, har været fokus for spændinger mellem Iran og Vesten heriblandt USA, som hævder, at brugt brændstof fra atomanlægget kan videreforarbejdes til plutonium, der kan bruges til at bygge et eller flere atomvåben.

Nyhedsmediet Mehr News Agency fra Teheran skriver, at embedsmanden Mahmoud Alyaie fra Irans industri- og mine-ministerium, oplyser, at 30.000 IP-adresser i landet er blevet inficeret af Stuxnet.

Det er muligt for adskillige computere at komme på internettet via den samme IP-adresse, så det samlede antal inficerede Windows-pc'er kan være væsentligt højere.

Læs mere om Stuxnet og ormens angreb på blandt andre A.P. Møller-Mærsk.

Oversat af Thomas Bøndergaard

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job