Er god domænenavnsskik blevet en uskik?

Bør internettet overhovedet styres af regler om god skik, og har reglerne som de er i dag overhovedet den rette udformning?

Artikel top billede

Læs om Sten 'Nets' Axelsens domænesag med PBS.

Det er efterhånden ved at være syv år siden, at de regler, som i dag udgør grundstenen i domænenavnsloven, blev udformet.

Og der er sket meget på syv år.

"Det er helt klart, at de lovbemærkninger, der blev skrevet for seks år siden, ikke længere dækker den situation, vi er i i dag." 

Sådan lød det fra formanden for Difo, der organiserer de danske .dk-domæner, Mads Bryde Andersen, efter en times debat mellem en række af Difos bestyrelsesmedlemmer, og en sal fyldt med repræsentanter fra det danske internetsamfund.  
Debatten foregik under konferencen Internetdagen, som var arrangeret af Difo.

Brug for en opstrammer

Og tilsyneladende var der stor enighed om, at de nuværende regler om god domænenavnsskik har brug for en opstrammer. 

Ikke mindst set i forhold til den række af opsigtsvækkende sager om domænenavnstvister, som igennem de senere år har fundet vej til domæneklagenævnet. 

Senest i forbindelse med at PBS har indgivet klage mod webdesigneren Sten Axelsen, der er ejer af domænenavnet nets.dk.

Bekymrende udvikling

I den sag forventer PBS, der har skiftet navn til Nets, at Sten Axelsen opgiver domænet, på trods af at han har stået som ejer af domænet i 10 år.

"Jeg synes, det er bekymrende, at man kan registrere en virksomhed og så sætte sig i besiddelse af et domæne, som en anden person allerede har registreret, fordi vedkommende måske ikke har taget det i brug," siger Gert Jacobsen, der er direktør i ATZnet og medlem af Difos bestyrelse. 

I det hele taget vækker det bekymring hos mange, at god skik reglerne i høj grad er en vurderingssag, der gør det svært for en registrant at vide, om han er på den rigtige eller forkerte side af god domænenavnsskik.

Blandt andet i forhold til den såkaldte brugspligt, hvor tidligere sager i Domæneklagenævnet har vist, at et domæne ikke opfattes som værende i brug, hvis det udelukkende benyttes til email. 

Det bekymrer Blandt andet Svenne Krap, der er formand for DKUUG og medlem af Difos bestyrelse.

"Mange registrer i dag domænenavne i forbindelse med en online-identitet. Folk forventer blandt andet, at de på den måde kan få en emailadresse, de kan have for evigt," siger han.

Læs om Sten 'Nets' Axelsens domænesag med PBS.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos