Skat ramt af dobbelt it-indbrud på få dage

Mere end 40 computere er i flere omgange stjålet fra Skatteministeriet. Oplysningerne på maskinerne er ifølge SKAT krypteret.

Artikel top billede

Foto: Povl. D Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også : Danske ministerier har mistet 100 bærbare pc'er

Skatteministeriet har i løbet af få dage haft besøg to gange af indbrudstyve, som i flere omgange har stjålet et antal computere.
 
I løbet af weekenden er der ifølge skatteministeriet stjålet 27 computere og en telefon, mens tyvene ved et indbrud natten til fredag forsvandt med 15 computere og et par telefoner.
 
"Det siger sig selv, at vi ikke kan leve med det her. Vi går nu i gang med at stramme op på sikkerheden. Vi øger videoovervågningen, får faste vagter og strammer op på vores procedurer omkring vores adgangskort," udtaler direktør i Skatteministeriet Jesper Skovhus Poulsen i en pressemeddelelse.
 
Det er Amager Politistation, der står for efterforskningen af tyverierne af computere og telefoner fra Skatteministeriet.
 
Ifølge Ritzaus Bureau mener politiet, at tyvene i begge tilfælde er kommet ind i Skatteministeriets bygning ved at benytte et af ministeriets egne nøglekort. 
 
"Vi har ikke fundet nogen tegn på, at der brudt vinduer eller andet op, så de er kommet ind via adgangskort, siger den centrale efterforskningsleder ved Københavns Politi, Kenneth Vest til Ritzau.

Ifølge Skat vil det ikke være muligt for tyvene at få adgang til oplysninger på de stjålne computerne.
 
"Det helt afgørende for os er, at det ikke vil være muligt for tyvene at få adgang til oplysninger via de stjålne computere. Oplysningerne er krypteret, så her skulle ikke være noget problem," siger Jesper Skovhus Poulsen i en pressemeddelelse.
 
Tilbage i april blev tre forskellige skattekontorer i Jylland udsat for indbrud, hvor der også blev stjålet computere. Men her kom tyvene angiveligt ind ved at smadre vinduer.  

Læs også : Danske ministerier har mistet 100 bærbare pc'er

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S