Google: Oracle-sag om Java i Android skal bare dø

Google vil have fjernet Oracles patentsag mod Googles brug af Java i Android fra jordens overflade.

Artikel top billede

Læs også: 

Oracle sagsøger Google for brug af Java

Java-stifter bedrøvet over Oracle-sag mod Google

Google til Oracle i Java-strid: I kan bare komme an

Google har anmodet retten om at afvise den copyright- og patent-sag, som Oracle anlagde i august i forbindelse med brugen af Java i Android, som er en populær open source-baseret platform til mobiltelefoni skabt af Google. Du kan læse mere om sagen her.

I virksomhedens svar til sagsanlægget benægter Google alle syv patent-anklagepunkter, og selskabet anmoder desuden specifikt om, at den ene copyright-anklage bliver afvist.

"Oracles sagsanlæg består af alt for vage og brede anklager om copyright-overtrædelser," står der i Googles svar.

Google: Vi har altså ret
Google vil ikke bare have retten til at afvise Oracles sagsanlæg.

Virksomheden vil desuden også have en dommers ord for, at selskabet har ret i sine modanklager, og at Google ikke har overtrådt de patenter, som desuden ikke engang er gyldige.

"Det er skuffende, at Oracle efter i så mange år at have støttet open source vender på en tallerken og giver sig til at angribe ikke bare Android, men hele det open source-baserede Java-fællesskab, med luftige patent-anklager," skrev en talsperson for Google tirsdag i en e-mail.

Oracle har tidligere sagt, at Google "bevidst, direkte og ved gentagne lejligheder" har krænket virksomhedens intellektuelle ejendom i form af det Java-programmeringssprog, som Oracle blev indehaver af i forbindelse med opkøbet af Sun Microsystems tidligere i år.

Oracle protester er særligt rettet mod det Java-kompatibilitetsværktøj, Dalvik, som Google har udviklet til Android.

Dalvik er en virtuel maskine optimeret til mobile enheder. Alle Android-applikationer kører i deres egen proces med deres egen Dalvik-instans, fortæller officielle Android-papirer.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læs også:

Oracle sagsøger Google for brug af Java

Java-stifter bedrøvet over Oracle-sag mod Google

Google til Oracle i Java-strid: I kan bare komme an

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra NetNordic

    De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

    Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S