Sådan ser fremtidens medarbejder ud

Fremtidens vidensarbejder er født med en iPhone i hånden og vil tilføre business intelligence langt mere samarbejde.

Artikel top billede

Nutidens unge kommunikerer, som om det gjaldt livet. Alle 'devices' tages i brug, og flade sms-tommelfingre er dagens løsen.

"Der står en ny generation af informationsarbejdere på spring. Se de unge i dag; De samarbejder i en uendelighed med alle deres elektroniske gadgets.

De kan såmænd finde på at sidde ret op og ned af hinanden på bagsædet af en bil og sende IM til hinanden, fordi den voksne på forsædet ikke skal høre det, de snakker om," fortæller Claudia Imhoff.

Imhoff har gennem 20 år beskæftiget sig med BI og DW (Data Warehousing) og var en af hovedtalerne på konferencen om Business Intelligence IM2010.

Tendensen med at samarbejde - collaborate - omkring virksomhedens mange data i BI-løsningen er ifølge Claudia Imhoff det nye dyr i BI-åbenbaringen.

Sdåan ser de ud

"Det er ikke overraskende, hvis ikke du har hørt om det, men det er på vej. Den nye generation af vidensarbejdere har alt lige ved hånden. Deres iPod, iPhone, PDA 'you name it'," siger Claudia Imhoff og viser resultatet af en amerikansk undersøgelse af 7.705 universitetsstuderende i USA.

- 97 procent ejer en computer
- 94 procent ejer en mobiltelefon
- 76 procent bruger instant messaging
- 15 procent af IM-brugerne er logget på 24/7
- 34 procent burger websites som deres primære nyhedskilde
- 28 procent har en blog, og 44 procent læser blogs
- 49 procent downloader musik med peer-to-peer file sharing
- 75 procent har en Facebook-profil
- 60 procent ejer en eller anden form for dyr musikafspiller og/eller et videokamera som for eksempel en iPod.

Når nutidens unge, der aldrig har været 'un-connected', vokser op, så har de helt andre (og højere) forventninger til arbejdspladsens it-baserede værktøjer, end det nogen sinde er set tidligere.

Samarbejde kan være afgørende

Claudia Imhoff nævner et eksempel, hvor samarbejdet omkring data kan være afgørende vigtigt.

"Hvis en sygeplejerske står med resultaterne af en masse prøver, så skal hun ikke spekulere over, hvad der skal gøres. Hun skal tage det næste skridt op af professionsstigen og præsentere data for lægen eller en anden specialist.

I dette 'community of interest' kan der så træffes beslutning, om patienten skal opereres, medicineres eller hvad," siger Claudia Imhoff.

"Demografien i arbejdsstyrken undergår ændringer. Babyboomer-generationen går på pension, og den nye generation af vidensarbejdere står klar."

De nye vidensarbejdere står klar samtidig med, at forretningsverdenen er på vej til at erstatte it-orienterede BI-applikationer med applikationer, som er langt mere brugerorienterede. Applikationer, hvor brugerne eksperimenterer og udvikler deres egne forespørgsler, rapporter og selv BI-analyser.

"Disse nye BI-miljøer skal ikke bare være nemme at bruge. Det skal også være nemt for modtageren at forstå den information, som er resultatet af analyser og forespørgsler," siger Claudia Imhoff.

Fremover skal der inkluderes faciliteter og funktioner i BI-teknologierne, som støtter, at brugerne bliver mere selvkørende. I særdeleshed skal der i fremtiden være 'collaborative capabilities' - altså muligheder for samarbejde.

Den tendens genkender BI-huset Platons danske direktør, Michael Borges.

"Ja, det her med at der i langt højere grad samarbejdes på basis af BI, det kan jeg godt genkende også herhjemmefra."

I øvrigt er vidensarbejdere langt fra nogen ny opfindelse. Tilbage i 1960'erne beskrev Peter Drucker, hvad han kaldte 'the knowledge worker' som en, der "materially affects the capacity of the organization to perform and obtain results."

Siden da har BI gået sin sejrsgang verden over, men spørgsmålet er, hvor meget de massive datamængder og komplicerede værktøjer har betydet for virkelig at forstå behovene hos disse vidensbaserede arbejdere.

Annonceindlæg fra Computerworld

Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S