Oracle lover fortsat støtte til OpenOffice.org

Oracle forsøger at lægge låg på de spekulationer, der har været med hensyn til virksomhedens fortsatte støtte til OpenOffice.org.

Artikel top billede

(Foto: Anatoly Vartanov (c) 2008 / Anatoly Vartanov aka UltraONE)

Computerworld News Service: Programmører og testere fra Oracle vil "fortsat udvikle, forbedre og støtte OpenOffice.org som open source, ligesom de vil bygge videre på de 7,5 millioner kodelinjer, som allerede findes," skriver Oracle i en udtalelse.

Virksomheden byder desuden nye bidrag til kodebasen velkomne, tilføjer den.

Oracles udtalelser følger sidste måneds begivenheder, hvor adskillige bidragydere til OpenOffice.org valgte at bryde med Oracle og skabe deres egen version af pakken under navnet LibreOffice.

Gruppen har desuden dannet organisationen Document Foundation, som i onsdags udsendte det såkaldte "Next Decade Manifesto", der redegør for gruppens grundprincipper.

Her finder man blandt andet en afvisning af "produktivitetsværktøj skabt af monopollignende udbydere" og støtte til "en åben og gennemsigtig, peer-reviewed udviklingsproces, hvor teknisk excellence bliver værdsat."

LibreOffice bliver støttet af en række forskellige udbydere, heriblandt Google, Red Hat og Novell.

I sidste uge var LibreOffice blevet downloadet mere end 80.000 gange, og flere har allerede bidraget med kode til projektet.

Gruppen fortæller, at den ikke har nogen intentioner om at skabe et kommercielt produkt med udgangspunkt i LibreOffice, selvom intet i princippet forhindrer den i at gøre det.

Oracle sælger selv Oracle OpenOffice, som er et produkt baseret på kodebasen fra OpenOffice.org, der sælges sammen med forskellige tilføjelser og værktøj, for eksempel til brug med Microsoft SharePoint.

Document Foundation, som ikke umiddelbart havde nogen kommentarer onsdag, har inviteret Oracle med i organisationen og opfordrer virksomheden til at donere navnet OpenOffice.org.
En talskvinde fra Oracle nægtede at kommentere på status på den forespørgsel.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Digitaliseringsstyrelsen

    Senior it-arkitekt til fællesoffentlig digital arkitektur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Stærk sagsbehandler til støtte for Kapacitetsmanager og egen portefølje

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS