Oracle lover fortsat støtte til OpenOffice.org

Oracle forsøger at lægge låg på de spekulationer, der har været med hensyn til virksomhedens fortsatte støtte til OpenOffice.org.

Artikel top billede

(Foto: Anatoly Vartanov (c) 2008 / Anatoly Vartanov aka UltraONE)

Computerworld News Service: Programmører og testere fra Oracle vil "fortsat udvikle, forbedre og støtte OpenOffice.org som open source, ligesom de vil bygge videre på de 7,5 millioner kodelinjer, som allerede findes," skriver Oracle i en udtalelse.

Virksomheden byder desuden nye bidrag til kodebasen velkomne, tilføjer den.

Oracles udtalelser følger sidste måneds begivenheder, hvor adskillige bidragydere til OpenOffice.org valgte at bryde med Oracle og skabe deres egen version af pakken under navnet LibreOffice.

Gruppen har desuden dannet organisationen Document Foundation, som i onsdags udsendte det såkaldte "Next Decade Manifesto", der redegør for gruppens grundprincipper.

Her finder man blandt andet en afvisning af "produktivitetsværktøj skabt af monopollignende udbydere" og støtte til "en åben og gennemsigtig, peer-reviewed udviklingsproces, hvor teknisk excellence bliver værdsat."

LibreOffice bliver støttet af en række forskellige udbydere, heriblandt Google, Red Hat og Novell.

I sidste uge var LibreOffice blevet downloadet mere end 80.000 gange, og flere har allerede bidraget med kode til projektet.

Gruppen fortæller, at den ikke har nogen intentioner om at skabe et kommercielt produkt med udgangspunkt i LibreOffice, selvom intet i princippet forhindrer den i at gøre det.

Oracle sælger selv Oracle OpenOffice, som er et produkt baseret på kodebasen fra OpenOffice.org, der sælges sammen med forskellige tilføjelser og værktøj, for eksempel til brug med Microsoft SharePoint.

Document Foundation, som ikke umiddelbart havde nogen kommentarer onsdag, har inviteret Oracle med i organisationen og opfordrer virksomheden til at donere navnet OpenOffice.org.
En talskvinde fra Oracle nægtede at kommentere på status på den forespørgsel.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics