Oracle lover fortsat støtte til OpenOffice.org

Oracle forsøger at lægge låg på de spekulationer, der har været med hensyn til virksomhedens fortsatte støtte til OpenOffice.org.

Artikel top billede

(Foto: Anatoly Vartanov (c) 2008 / Anatoly Vartanov aka UltraONE)

Computerworld News Service: Programmører og testere fra Oracle vil "fortsat udvikle, forbedre og støtte OpenOffice.org som open source, ligesom de vil bygge videre på de 7,5 millioner kodelinjer, som allerede findes," skriver Oracle i en udtalelse.

Virksomheden byder desuden nye bidrag til kodebasen velkomne, tilføjer den.

Oracles udtalelser følger sidste måneds begivenheder, hvor adskillige bidragydere til OpenOffice.org valgte at bryde med Oracle og skabe deres egen version af pakken under navnet LibreOffice.

Gruppen har desuden dannet organisationen Document Foundation, som i onsdags udsendte det såkaldte "Next Decade Manifesto", der redegør for gruppens grundprincipper.

Her finder man blandt andet en afvisning af "produktivitetsværktøj skabt af monopollignende udbydere" og støtte til "en åben og gennemsigtig, peer-reviewed udviklingsproces, hvor teknisk excellence bliver værdsat."

LibreOffice bliver støttet af en række forskellige udbydere, heriblandt Google, Red Hat og Novell.

I sidste uge var LibreOffice blevet downloadet mere end 80.000 gange, og flere har allerede bidraget med kode til projektet.

Gruppen fortæller, at den ikke har nogen intentioner om at skabe et kommercielt produkt med udgangspunkt i LibreOffice, selvom intet i princippet forhindrer den i at gøre det.

Oracle sælger selv Oracle OpenOffice, som er et produkt baseret på kodebasen fra OpenOffice.org, der sælges sammen med forskellige tilføjelser og værktøj, for eksempel til brug med Microsoft SharePoint.

Document Foundation, som ikke umiddelbart havde nogen kommentarer onsdag, har inviteret Oracle med i organisationen og opfordrer virksomheden til at donere navnet OpenOffice.org.
En talskvinde fra Oracle nægtede at kommentere på status på den forespørgsel.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos