Artikel top billede

Opkøbere sværmer om klodens største harddiskfirma

Hovedrige bejlere sværmer om verdens største harddisk-producent, Seagate, der i dag er børsnoteret. Aktionærer kan stå til kæmpegevinst.

Hovedrige investorer sværmer om verdens største producent af harddiske, Seagate Technology.

Selskabet er i dag børsnoteret, men det kan snart være slut.

Seagate meddeler nemlig, at selskabet har hyret to investeringsbanker til at vurdere et opkøbstilbud, som en unavngiven køber har fremsat, skriver Financial Times.

Rige bejlere

Det er anden gang inden for de seneste uger, at Seagate er mål for rige bejlere.

For nylig kom det frem, at to kapitalfonde, Silver Lake og Texas Pacific Group, drøftede muligheden for at fremsætte et fælles tilbud på Seagate.

Drøftelserne førte imidlertid ikke til noget.

Opkøbsrygterne har fået Seagates aktiekurs til at drøne til vejrs, og selskabet har i dag en samlet markedsværdi på 38 milliarder kroner.

Tidligere købt op

Seagate har tidligere været centrum i en frådende opkøbsstorm og stod faktisk til at blive del af den hidtil største handel i it-industrien.

Dengang var opkøbet af Seagate en del af en kompliceret transaktionsrække, der havde til formål at vriste Seagates ejerandel af det dengang højtflyvende softwareselskab Veritas ud af Seagates hænder.

Veritas blev senere købt af Symantec, mens prisen for Seagate dengang var 20 milliarder dollar, hvoraf de 18 milliarder blev brugt af Veritas til at tilbagekøbe Seagates andel.

Også dengang stod Silver Laker Partners og Texas Pacific Group bag de komplekse manøvrer.

Seagate blev børsnoteret igen to år senere. Det kan du læse mere om her.

I dag er meldingen fra Seagates bestyrelse, at den overvejer tilbuddet sammen med "andre strategiske alternativer".




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere