Derfor skal du bruge din bærbare pc med omtanke

Virksomheden Fyserhverv oplever ofte, at medarbejdere selv skipper eksterne hjælpemidler til deres bærbare, selvom et fravalg potentielt kan skade kroppen.

Artikel top billede

Hvis du dagligt benytter en computer i dit arbejde, er der en god sandsynlighed for, at det er en bærbar en af slagsen. Ellers bliver det måske snart.

Marianne Sørensen, der er uddannet fysioterapeut og indehaver af virksomheden Fyserhverv, der blandt andet hjælper virksomheder med arbejdspladsvurderinger og ergonomitjek, fortæller, at hendes ansatte ser flere og flere bærbare computere, når de er ude.

Ifølge hende er virksomhederne, de møder, generelt gode til at tilbyde eksternt tastatur, mus og dockingstation. Derimod sker det ofte, at medarbejderne selv ignorerer reglerne. 
 
"Vi oplever faktisk ofte, at det er medarbejderne, der siger nej tak til eksternt tastatur og mus, og det er måske fordi, de ikke kender konsekvenserne af at sige nej," fortæller Marianne Sørensen. 

Manglende brug af eksternt tastatur og mus er, sammen med for lang tid foran skærmen, de hyppigste fejl FYSerhverv ser ude hos virksomhederne.

Stadig lige farlige 

Forkert brug af de bærbare pc'er kan ifølge Marianne Sørensen føre til flere forskellige gener.

Hun forklarer, at de konkret ser folk få ondt i nakke nakke- og skulderregionen, underarmene, håndled og hænder samt hovedpine.

"Nogen mærker ret umiddelbart, at de får ondt. Men andre kan måske have brugt en bærbar i flere år, før de pludselig begynder at få ondt i nakken. Man kan ikke skære generne over én kam. Der er individuelle forskelle på mennesker, og når vi arbejder som fysioterapeutiske konsulenter, foretager vi en individuel vejledning og vurdering," siger hun.

Niels Martinsen, der er muskuloskeletal fysioterapeut ved Bene-Fit Osted Fysioterapi, forklarer, at de bærbare giver grobund for en række dårlige arbejdsstillinger.

En af fælderne er, at man kommer til at sidde og kigge meget nedad, fordi skærmen er fastlåst til pc'en.

"Derudover inviterer en bærbar pc til, at man kan sidde med den alle mulige steder, så ofte sidder folk i sofaen eller sengen. Det skaber nogle uhensigtsmæssige arbejdsstillinger, som ikke kan lade sig gøre ved den stationære. Og touchpad'en på den bærbare gør fingrenes arbejdsmåde mere fastlåst og krampagtig, end hvis man sidder med en mus, mousetrapper eller hvad folk nu bruger på kontoret," fortæller han.

Fleksibiliteten er også en styrke

Få tilfælde i praksis

Set i forhold til risikoerne forbundet med de bærbare enheder, ser de to fysioterapeuter sjældent folk med skader, der direkte kan linkes til brug af en bærbar pc.

"Teoretisk kan jeg se rigtig mange faldgruber ved bærbare pc'er i forhold til stationære. Men i praksis ser jeg faktisk ikke skader," fortæller Niels Martinsen, der ikke umiddelbart kan huske tilbage på nogen, hvor han har kunnet se, at skaden skyldtes en bærbar.

"Det kan godt være, at hvis man gik ind og lavede noget statistik, hvor man reelt målte de faktiske tal, ville der være mange flere," siger han.

Marianne Sørensen fra FYSerhverv kan heller ikke berette om nogen tilfælde fra deres virksomhedsbesøg.

Fleksibilitet og muligheder

Niels Martinsen har et bud på, hvorfor han ikke har set nogen i sin konsultation. Der er også positive sider ved de bærbare.

"Når jeg holder oplæg og hjælper på arbejdspladser, præker jeg meget om afveksling og skiftende arbejdsstillinger. Der er man meget mere fleksibel med sin bærbare pc. Du kan slænge dig i din sofa, sidde rigtig fint ved dit skrivebord eller sætte den i din dockingstation og arbejde som om det var en stationær pc. Så man har selvfølgelig nogle flere muligheder," siger han.

Han nævner også jobtilfredshed, som en faktor de kan spille ind.
 
"Hvis folk sidder hjemme og arbejder, og de på den måde kan flexe deres arbejde ud i løbet af hele dagen, så kan den jobtilfredshed måske godt smitte lidt af på antallet af symptomer eller klager," fortæller han.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec