Stort sikkerhedsfirma spreder falsk AV-program

Det russiske sikkerhedsfirma Kasperskys webside er blevet angrebet af it-kriminelle, der spreder et falsk sikkerhedsprogram via siden.

Artikel top billede

Kasperskys webside, hvor man blandt andet kan downloade firmaets sikkerhedsprogrammer og removal-værktøjer, er blevet kompromitteret og byder i stedet de besøgende på en falsk antivirus-pakke.

Det er angiveligt lykkedes for it-kriminelle at udnytte en sårbarhed hos en ekstern leverandør, der leverer indhold til sikkerhedsfirmaets webside.

Efterfølgende er der blevet placeret en reklame for et falsk sikkerhedsprodukt på Kasperskys webside.

Koden på Kasperskys webside simulerer talrige sikkerhedsproblemer på den maskine, der besøger siden med tilbud om at løse problemerne.

Hopper man på det tilbud, indsamler it-kriminelle følsomme oplysninger om brugeren gennem det falske program.

Sikkerhedsfirmaet CSIS betegner det som en meget alvorlig fejl hos Kaspersky.

"Hvad er det værste, der kan tilstøde en antivirus producent? Det er tæt ved at være kompromittering af hjemmesiden og derfra tilbyde skadelig kode," skriver CSIS i en sikkerhedsadvarsel.

Læs også: Kæmpe-hul i Symantecs egen sikkerhed

Kaspersky indrømmer

Sikkerhedsfirmaet indrømmer i en skriftlig redegørelse, at der har været en hacker igennem, som har placeret et falsk sikkerhedsprogram på firmaets webside, usa.kaspersky.com.

Kaspersky forklarer, at den skadelige kode lå på domænet i tre og en halv time, og at man var nødt til at lukke for serverne i 10 minutter for at fjerne den skadelige kode.

Herudover skriver Kaspersky, at alle deres servere nu er renset.

Har flere lig i lasten

Det er ikke første gang, at det russiske selskab har haft problemer med sikkerheden.

For knap et år siden kunne man læse på en blog, der skrives af en rumænsk hacker, som kalder sig for "Unu", at han havde været igennem til de bagerste linjer i Kasperskys netværk.

Hackeren havde dengang fundet en SQL injektion-sårbarhed hos Kaspersky, der gav adgang til følsomme kundedata, og der blev vist skærmbilleder på bloggen, som mere and antydede, at der var adgang til talrige brugernavne og passwords fra Kasperskys bagvedliggende MySQL-database.

Også i februar 2009 var den gal med sikkerheden hos Kaspersky.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S