Sådan har du aldrig browset før

Hvorfor surfe på gammeldags manér, når du med et trylleslag kan sparke din browser ind i fremtiden? Prøv Cooliris der er en helt ny måde at navigere rundt i nettets mange billeder og historier. Se her hvordan.

Vær klar til en mindre revolution.

For hvis du kører Firefox eller Internet Explorer, findes der et gratis plugin, som fuldkommen vender op og ned på din forestilling om at surfe på nettet.

Det hedder Cooliris og lægger sig som en skal oven på Firefox eller Explorer.

I stedet for tekstbaserede søgninger, der viser links til hjemmesider, giver Cooliris dig mulighed for via en lækker brugergrænseflade at surfe rundt i nettets millioner af billedfiler eller videoklip.

Det minder lidt om Microsofts Photosynth, som vi tidligere har omtalt her. Navigationen foregår nemlig også gnidningssfrit mellem de mange billeder, som du med musen scroller rundt iblandt. Du kan zoome ind og ud og dermed gå tæt på detaljer.

Hvis et billede fanger din opmærksomhed, kan du også forlade Cooliris med et klik og gå direkte ind på den webside, hvor billedet optræder.

Du hopper altså ind i Firefox' eller Internet Explorers traditionelle visning, og du har nu en lille knap, så du hurtigt kan gå tilbage til Cooliris igen.

Søg og du skal finde

Cooliris har allerede forskellige kategorier som sport, nyheder og underholdning, men indholdet er meget amerikansk orienteret. Heldigvis kan du selv foretage søgninger via Cooliris på Google og Yahoo samt fotosiden Flickr.

Resultaterne vises som en gigantisk mosaik baseret på thumbnails, du kan zoome ind på.

Det er også muligt at søge blandt YouTube-videoer med Cooliris, og sekvenserne kan sagtens køre, mens programmet er aktiveret. Du kan også få vist videoerne i fuld skærm.

Hvis du er parat til en meget anderledes oplevelse af at navigere på nettet, så kan du downloade pluginet Cooliris gratis her.

Læses lige nu

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Midtjylland

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job