Sådan finder du afslørende data i et foto

Med sladrehanken PhotoME kan du hive masser af afslørende data ud af et billede. Ud over at pirre nysgerrigheden kan det faktisk gøre dig til en bedre fotograf. Prøv det gratis program her.

Du sidder foran computeren og kigger på dit eget mesterskud.

Det er lang tid siden, du har taget billedet, og nu kan du ikke huske, hvordan du gjorde. Satte du bare kameraet på automatik, eller indstillede du manuelt? Zoomede du overhovedet ind? Og hvilket objektiv var det nu, du brugte?

Det er ingen grund til at gå og være irriteret over din egen glemsomhed, for billederne indeholder nemlig svarene på dine spørgsmål. Fotos gemmer nemlig på såkaldte EXIF-data, der er lige til at hive frem, hvis du har det rigtige program.

Det er her PhotoMe i bogstaveligste forstand kommer ind i billedet.

Det gratis program lader dig nemlig afkode dine fotos og giver dig en lang liste over kameraets indstillinger i det øjeblik, du tog et bestemt billede.

Du kan se, hvilken kameramodel der er brugt. Hvordan eksponering og blænde var indstillet. Hvilket objektiv (hvis det var et spejlreflekskamera) der er brugt. Hvor høj ISO der er anvendt. Om flashen blev affyret og meget, meget mere.

På den måde kan du lynhurtigt få et teknisk overblik over et foto.

Virker også med raw-filer

Ved at gennemgå et godt billede kan du derfor afkode, hvilke indstillinger du brugte til at nå frem til det superfede resultat. Omvendt kan du med et dårligt foto se, hvilke indstillinger du nok ikke skal bruge ved lignende billeder fremover.

PhotoME er derfor især praktisk for fotografer, der har - eller er lige ved - at kaste sig ud i de manuelle indstillinger på kameraet. Her kan EXIF-data være en hjælpende hånd til at forstå, hvorfor nogle fotos bliver geniale, mens andre bliver fiaskoer.

Du kan downloade PhotoME gratis, og programmet har desuden den smarte funktion, at det er i stand til at afkode både jpg- og raw-filer.

Når programmet åbner op, vil det som default vise data fra et Nikon-kamera. Det er bare et eksempel, og du kan blot importere dine egne fotos via menuen i venstre side. Du kan også vælge at foretage en "træk-og-slip" og på den måde få et billede indlæst i programmet.

Som udgangspunkt indeholder alle billeder EXIF-data. Men hvis et foto har været forbi et billedbehandlingsprogram, kan informationerne være blevet slettet. Derfor er du garanteret det bedste resultat ved at bruge ubehandlede billeder, når du jonglerer med PhotoME.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S