Sådan ser fremtidens mus ud

Fremtidens mus er lige om hjørnet, og de er udstyret med multi-touch. Derfor er musene interaktive som aldrig før. Få et smugkig på fremtiden her.

Med fremtidens mus kommer hånd og fingre på arbejde i en hidtil uset grad, og de interaktive funktioner står på det nærmeste i kø for at komme i brug.

Microsoft's Applied Sciences Group og Microsoft Research offentliggjorde for nylig fem styk 'fremtidens mus', der kombinerer standardfunktionerne på en mus med "multi-touch sensing".

Målet med de nye og noget aparte mus er at udvide den traditionelle pege-klik-interaktion med at føle og bruge anderledes bevægelser.

I et forsøg på at skitsere de aktuelle grænser for design-manøvrerne præsenterer Microsoft fem forskellige bud på fremtidens mus med multi-touch-funktioner. De fem, der ses på billedet til højre, er the Arty Mouse, Cap Mouse, FTIR Mouse, Orb Mouse og Side Mouse.

På filmen i bunden af artiklen ses de fem mus i aktion.

Som altid er brugerne af YouTube hurtigt ude med kommentarer. En af dem ønsker sig dels en trådløs mus, dels vil han bare gerne have en, som "han kan tage på."

Musen som en handske er allerede på tegnebrættet og aktiv i laboratoriet, men musen som overfrakke er vist stadig bare et tankespind.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo