Få helt styr på Windows 7

Den kommende tid sætter vi ekstra fokus på Windows 7, men allerede nu har vi massevis af indhold om styresystemet. Se her hvordan du sparer penge på Windows og tester, om din pc er klar til styresystemet.

Microsoft lancerer i dag Windows 7.

Vi har dog længe - ligesom mange betatestere - prøvekørt styresystemet.

Derfor har vi massevis af indhold klar til dig, hvis du vil vide mere om Microsofts nyeste software.

Du kan til at begynde med få vores dom over styresystemet, i den første anmeldelse af Windows 7.

Bagefter kan du få et indblik i en af de største nyskabelser i styresystemet: Skrivebordet.

Det har fået en tiltrængt ansigtsløftning, men hvordan ser det egentlig ud? Se ændringerne i Windows-skrivebordet her.

I Windows-bloggen, som du finder her, skriver vi små tips og tricks, og fra Microsoft optræder gæstebloggerne Mortimer Liebman, divisionschef for Microsofts Windows forretning for forbrugere i Danmark, og Nis Bank Lorenzen, marketingdirektør i forbrugerområdet hos Microsoft.

De vil skrive om den nyeste udvikling af styresystemet. Du kan allerede læse de første indlæg her.

I øvrigt kan du selv teste, om din pc er klar til Windows 7.

Du kan også spare penge på Windows, hvis du kan acceptere, at sproget er engelsk.

Op til lanceringen af Windows 7 har der været en del ballade, om styresystemet skulle leveres med eller uden browser. Det ser dog ud til at være faldet på plads nu, og du kan få overblikket over browser-valget i Windows 7 her.

Til slut kan du se, hvad Microsoft selv er mest begejstret for ved det nye styresystem.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job