Sådan får du som nyuddannet fingre i et nyt job

Det kan som nyuddannet it-mand være svært at få foden inden for på jobmarkedet. Få nogle gode råd til, hvordan du gør.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Se Computerworlds store lønstatistik for den danske it-branche 2010.  
  
Usikre tider er ikke de bedste for nyuddannede. Det kan være svært at få foden inden for på arbejdsmarkedet, når arbejdsløsheden stiger, og der er flere erfarne kræfter, som er ledige.

"Det er en svær situation, når du er er fuldstændig grøn og skal ud og have din første joberfaring i konkurrence med folk, der har været i branchen i 20-30 år," forklarer ledelseskonsulent i Prosa, Michael Tøttrup.

Men selv om det kan være hårde odds, ser situationen dog ikke helt sort ud.

"Vi har selvfølgelig en rimelig høj dimittendledighed, men omvendt er det ikke katastrofalt. De unge kommer i arbejde. Det tager bare noget længere tid," siger Michael Tøttrup.
 
Som ung kan opgaven med at sælge sig selv være større, hvis du har en af de nyere og mere ukendte uddannelser.

"Hvis du er datalog, så kender folk det. Chefen har måske allerede nogle ansatte med den baggrund, eller måske er han det endda selv," siger Michael Tøttrup.
 
Ukendte uddannelser
"Hvis du derimod har en nyere uddannelse som for eksempel humanistisk informatik, så er det en helt anden opgave, du er på. Ikke fordi de nyere uddannelser er dårligere, men fordi de er mere ukendte," forklarer han.

Virksomhederne ser dog også på meget mere end bare, hvad for en uddannelse du har, og kompetencer ud over it er også mere end velkomne.

"Der er rigtig mange ting, som er gode at have med i bagagen. Selvfølgelig er det godt at have erfaring fra studiejobs for eksempel, men også erfaringer inden for alle mulige andre områder kan være meget efterspurgt," siger Michael Tøttrup.
 
En helhed
Det kunne være, at der var noget viden eller erfaring fra et andet fagområde, der kunne komme i spil.
 
Michael Tøttrup mener, at det er vigtigt, at de nyuddannede ser på sig selv som en helhed.

"Det kan være, at du tænker, at det ikke har noget med it at gøre. Men det kan have alt med it gøre. It bliver jo altid lavet med et formål for øje. Så du skal have blikket rettet ind på, hvad du har af viden, som kunne bruges i denne sammenhæng," siger han.

Selv om jobbet ikke lige kommer i første omgang, er det bare om at klø på.

"Det korte råd er: Bliv ved med at søge. Vær opsøgende og opmærksom hele tiden. Derudover er det godt at holde sig i gang fagligt. Det kan være at deltage i kurser, foredrag eller workshops," siger Michael Tøttrup.

Prosa og mange andre holder sådanne arrangementer for nyuddannede og ledige. At holde sig i gang fagligt er nemlig rigtig godt for cv'et, hvis der går nogle måneder, inden jobbet kommer.

"Bare det, at du kan skrive, at du har lavet noget fagligt i mellemtiden, viser interesse og nysgerrighed for faget," siger Michael Tøttrup.

Læs også:

Computerworlds store lønstatistik for den danske it-branche 2010.

Den danske kodekarl er snart helt passé

Disse danske it-job er truet på livet

Leder: Nu er der sceneskift for de it-professionelle.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS