Loyaliteten i top hos danske it-ansatte

De seneste års krise har gjort de danske it-ansatte mere loyale, og udviklingen er ikke vendt endnu.

Artikel top billede

Læs også: Direktører og it-chefer falder i løn

De danske it-ansatte er godt tilfredse med deres job. Computerworlds store lønstatistik viser, at 80 procent af de adspurgte regner med at være ansat ved deres nuværende arbejdsgiver om 12 måneder.

For to år siden var det tal 73 procent, så udviklingen går mod, at it-ansatte er mere loyale over for deres arbejdsgiver.

"Det har været en omskiftelig tilværelse for it-ansatte de senere år. Derfor har tilfredsheden og risikoen for jobskifte stabiliseret sig," forklarer Lars Jepsen, der er seniorkonulent og research-chef hos Loyalty Group, der i samarbejde med Computerworld har gennemført den store lønundersøgelse.

Loyalty Group er en konsulentvirksomhed, der arbejder med rådgivning, måling og udvikling af medarbejder-loyalitet.

Blandt de 2.458 it-ansatte, der har deltaget i undersøgelsen, har 24 procent aktivt søgt job hos en anden arbejdsgiver. Det er også lavere end det var tilfældet for to år tilbage, hvor andelen var 29 procent.

Lars Jepsen mener, at medarbejderne i krisetider søger mere efter tryghed og derfor ikke i så høj grad søger job andre steder.

"Folk er blevet meget mere tilbageholdende. De holder fast på deres nuværende job i højere grad end tidligere. Det er selvfølgelig også, fordi det er blevet svært at finde jobmuligheder," siger Lars Jepsen.

Folk får stadig job-tilbud

Selvom de danske it-ansatte er blevet mere loyale, så er it-arbejdsmarkedet dog ikke helt dødt.

"Krisen har kradset mange steder, men samlet set har it ikke været så presset som andre brancher," siger Lars Jepsen.

Lønstatistikken viser da også, at 42 procent af de deltagende i undersøgelsen er blevet tilbudt et job hos en anden arbejdsgiver inden for det seneste år. Selvom det er lavere end sidste år, vidner det om, at jobmarkedet ikke er gået i stå.

"Virksomheder er stadig på udkig efter den rigtige arbejdskraft. It er stadig en ressource, der er specialiseret og kan være svær at få fat på," siger Lars Jepsen.

Du kan tjekke løn, loyalitet og mange flere data om de forskellige jobgrupperinger her: Lønstatistik 2010

Læs også: Direktører og it-chefer falder i løn

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura