Her er nyuddannede danske it-folks store problem

Nyuddannede danske it-folk på jagt efter deres første job har et stort problem. Se her, hvordan det kan løses.

Artikel top billede

Se Computerworlds store lønstatistik for den danske it-branche 2010.

Sådan får du som nyuddannet fingre i et nyt job.

Når de unge skal ud på jagt efter deres første job, kan det være rigtig svært at sælge sig selv.

På den front er der ifølge Tobias Sonne fra Unity Katrinebjerg meget at lære for de studerende.

Netværkscenteret ligger i it-parken Katrinebjerg i Århus. Det er grundlagt af Tobias Sonne og Lasse Chor, som er studerende på henholdsvis it-produktdesigner og informationsvidenskab.

Tobias Sonne peger på, at nyuddannede i it-faget er en ret eftertragtet race. For selv om de ikke har erfaringen, repræsenterer de den nyeste teknologi og viden.

"Desværre er mange it-studerende dårlige til at netværke. Det er ærgerligt, for den hurtige vej ind i et firma er ofte at kende nogen," siger Tobias Sonne.

Ifølge ham burde de studerende starte med at bruge deres kontakter på universitetet. En professor eller en anden person, der kan sige god for en, kan ifølge ham være meget værd.

Selv om it-studerende typisk er meget ambitiøse, er netværkstankegangen bare ikke i så høj grad en del af deres kultur.

"Handelsskolestuderende er meget bedre til at bruge deres netværk. De er også bedre til at få ting på cv'et og generelt tænke i de baner," siger Tobias Sonne.

Mange af de arrangementer, som Unity Katrinebjerg står bag, skal også være med til at gøre de unge bedre på den front. Og de oplever da også fremgang, selv om der er lang vej endnu.

Det er dog stadig ikke mange visitkort, der bliver udvekslet, når de unge får lov at møde virksomhederne.

"Det er en længere proces. Jeg tror, der går mange år, før du kan stoppe en it-studerende på gaden og spørge om hans kort. Han vil nok finde sit dankort frem ," siger Lasse Chor fra Unity Katrinebjerg.

Kend dine evner

Det handler om at vide, hvad du er god til, når du som nyuddannet skal ud og sælge sig selv.

Unity Katrinebjerg arbejder på at gøre de studerende mere selvbevidste.

"De unge skal finde ud af, hvorfor de er spændende. Vores arrangementer kan være med til, at de kan prøve sig selv af og få en større selvbevidsthed om, hvad deres kvaliteter er," siger Lasse Chor.

Unity Katrinebjerg har blandt andet arrangeret Coding For Charity, hvor de studerende arbejder med at løse konkrete it-cases for velgørende organisationer.

"Når du kommer ud på arbejdsmarkedet, arbejder du jo ikke kun med folk, der har den samme uddannelse som dig selv. Så projekter som dette, hvor studerende fra forskellige studieretninger mødes, er rigtig gode," forklarer Lasse Chor, og Tobias Sonne tilføjer:

"Her prøver de at spille deres kompetencer ud mod hinanden, og det giver dem et indblik i, hvad de andre kan, men også i høj grad i, hvad de selv kan."

Læs også:
Computerworlds store lønstatistik for den danske it-branche 2010.

[b]Sådan får du forhandlet dig til mere efteruddannelse

Sådan får du som nyuddannet fingre i et nyt job.

Disse danske it-job er truet på livet

Den danske kodekarl er snart helt passé

Leder: Nu er der sceneskift for de it-professionelle.[/b]

Andre evner er guld værd

Unity Katrinebjerg oplever også, at virksomhederne sætter pris på erfaring, der rækker ud over det rent it-mæssige.
 
"De er på udkig efter fagligt dygtige medarbejdere, men også i høj grad efter nyuddannede, som er lidt mere end 12-taller. Der må gerne være en person bag," siger Tobias Sonne.

Blandt andet oplever de, at unge, der har arbejdet i foreninger eller taget initiativ til andre ting under uddannelsen, er eftertragtede, fordi det viser, at de engagerer sig og kan mere end bare studiet.

Drengene bag Unity Katrinebjerg opfordrer også de unge til at deltage i faglige arrangementer, skabe sig et netværk og efteruddanne sig.

Derudover foreslår Lasse Chor, at de unge bruger deres afslag på jobansøgninger konstruktivt.

"Når du får et nej på en jobansøgning, er det sundt at vise den frækhed at skrive tilbage og spørge, hvad du kunne gøre bedre, og hvorfor du ikke blev valgt," siger han.

På den måde kan du finde ud af, om det for eksempel er for mange stavefejl eller mangel på bestemte kompetencer, der førte til afslaget.

Læs også:
Computerworlds store lønstatistik for den danske it-branche 2010.

[b]Sådan får du forhandlet dig til mere efteruddannelse

Sådan får du som nyuddannet fingre i et nyt job.

Disse danske it-job er truet på livet

Den danske kodekarl er snart helt passé

Leder: Nu er der sceneskift for de it-professionelle.[/b]

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekt til Forsvaret nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job