Artikel top billede

Sådan ser Stein Baggers fup-skabelon ud

Ingredienserne i Stein Baggers fupmageri bestod af neutralt brevpapir og enslydende tekst. Læs fup-skabelonen her.

En stribe forfalskede tillægskontrakter til IT Factorys leasing-aftaler udarbejdet af Stein Bagger holdt fupfabrikken kørende.

I hvert fald var tillægsaftalerne en af hovedårsagerne til, at leasing ikke fremgik direkte af IT Factorys regnskaber.

Ifølge kurator Boris Frederiksen ville noter eller andre oplysninger om leasing i regnskaberne have medført, at milliard-svindlen var blevet stoppet langt tidligere.

I øvrigt har Boris Frederiksen kaldt tillægsaftalerne "objektivt mistænkelige" i forhold til deres indhold.

Skabelonen

Herunder kan du se den skabelon, som Stein Bagger brugte i mindst fem tilfælde.

Tillægskontrakterne var lavet på "neutralt" brevpair og havde alle følgende ordlyd: 
 
TILLÆGSAFTALE
 
Vedrørende samhandlen med IT Factory A/S.
 
IT Factory A/S og [LEASINGSELSKAB] har indgået et samarbejde med det formål, at [LEASINGSELSKAB] er med til at finansiere IT Factory A/S´s vækst. Dette sker gennem finansiering af den infrastruktur (defineret som IBM Hardware og IBM software, dog væsentligst IBM Software), som IT Factory A/S skal anvende if. med at IT Factory A/S´s kunder erhverver og anvender IT Factory A/S´s forretningsapplikationer, som bl.a. CRM, HRM og BI/Business Intelligence.
 
Idet det globale IBM endnu ikke kan tilbyde distributører, forhandlere og kunder, at månedsvis og/eller kvartalsvis afregne for de licenser de indirekte har anvendt if. med anvendelse af sine forretningsapplikationer, anvendes finansieringsformen leasing som instrument for den løbende afregning for infrastrukturen, dog med et særlig kort og ubetinget opsigelsesvarsel.
 
I forbindelse med vor løbende opdatering af samarbejdsforhold er vi blevet opmærksomme på, at det aftalte opsigelsesvarsel på 3 måneder i leasingaftalerne indgået med [LEASINGSELSKAB] ikke i selve kontraktteksten eksplicit angiver den opsigelsesmulighed, som er generelt gældende for alle leasingkontrakter, som indgås af IT Factory A/S.
 
Nærværende tillægsaftale bekræfter, at alle de indgåede leasingkontrakter og hvad der i fremtiden i øvrigt måtte blive indgået af leasingkontrakter indgået mellem IT Factory A/S og [LEASINGSELSKAB], af IT Factory A/S kan opsiges med et varsel på 3 måneder til den første i måneden uden, at der fra [LEASINGSELSKAB] side kan gøres krav gældende for en yderligere periode, for erstatningskrav eller på anden måde økonomisk forpligte IT Factory A/S.
 
Underskrifter




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis