FBI følger med i retssagen mellem Oracle og SAP

Både FBI og USA's Justitsministerium undersøger ifølge SAP omstændighederne, der førte til Oracles søgsmål.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En FBI-agent har hver dag i sidste uge været til stede i retten for at overvære sagen mellem Oracle og SAP, hvilket tyder på, at de amerikanske myndigheder fortsat er interesseret i sagen.

SAP sagde i 2007, da Oracle indgav sit civile søgsmål mod virksomheden, at USA's Justitsministerium havde anmodet om nogle relaterede dokumenter fra SAP og datterselskabet TomorrowNow. SAP oplyste på daværende tidspunkt at have "samarbejdet fuldt ud".

I august oplyste SAP til retten, at der var en "igangværende undersøgelse" ført an af Justitsministeriet og FBI af "nogle fakta og omstændigheder med relation til sagen."

Oracle indgav oprindeligt 10 klager mod SAP heriblandt krænkelse af ophavsret, krænkelse af love om datasvindel og -misbrug, kontraktbrud og konkurrenceforvridning. Oracle indvilgede dog i kun at forfølge klagen om ophavsretskrænkelse i forbindelse med en aftale, hvor SAP accepterede et vist erstatningsansvar.

FBI-agent uden navn

Det er ikke usædvanligt for repræsentanter for Justitsministeriet eller FBI at overvære civile retsmøder for at høre mere om en sag eller så de lettere kan afgøre, om de skal rejse sigtelse.

"Vi har interesse i sagen," udtalte FBI-agenten i retten. Han afviste dog at kommentere yderligere eller opgive sit navn. En talsmand fra FBI's kontor i San Francisco vil hverken be- eller afkræfte, at myndigheden følger sagen.

Kyle Waldinger, der er assisterende statsanklager i San Francisco, var også i sidste uge til stede i retten for at observere sagen, rapporterer Bloomberg.

Talsmand for SAP Bill Wohl afviser at kommentere ud over at gentage, at hans virksomhed vil samarbejde med enhver anmodning fra myndighederne. En talskvinde fra Oracle afviser at kommentere.

SAP har tilstået, at datterselskabet TomorrowNow, som nu er lukket, stjal supportmateriale fra et af Oracles websites, og formålet med retssagen er alene at afgøre, hvor stor en erstatning SAP skal betale til Oracle.

Tidligere Oracle-direktør Charles Phillips vidnede for Oracle i sagen i sidste uge, og Oracles bestyrelsesformand og koncernchef, Larry Ellison, vil efter planen indtage vidneskranken i dag, mandag. SAP vil begynde at præsentere sit forsvar om cirka 10 dage og retssagen forventes at være afsluttet, før måneden er omme.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job