Danske ledere frygter ikke store datamængder

Eksplosionen i datamængder bekymrer ikke danske ledere i virksomheder.

Artikel top billede

Danskerne udråbes fra tid til anden som verdens lykkeligste folk, Skandinaviens tilbagelænede italienere og diverse andre afslappede titler.

Nu viser en ny international undersøgelse, 'Big Data', om virksomhedslederes holdning til de eksponentielt stigende datamængder, at danskere også på det område tager det helt roligt.

I undersøgelsen, der er gennemført blandt 543 ledere i Nordamerika, Europa, Australien og Asien, siger 56 procent af de spurgte virksomheder, at de kæmper med at håndtere de enorme mængder data, de dagligt modtager.

Det problem har kun 29 procent af lederne i Danmark.

Undersøgelsen er fortaget af analyseinstituttet Kelton Research for systemintegrator-virksomheden Avanade.

Bedre konkurrenceevne

Analytikerne bag undersøgelsen vurderer, at den danske ubekymrethed i forhold til de stigende datamængder skyldes, at Danmark længe har været et foregangsland inden for udvikling og anvendelse af en it-systemer som ERP og Business Intelligence.

Analytikerne mener også, at det gode danske forhold til store datamængder kan vise sig at give dem en konkurrencemæssig fordel.

Danske virksomheders erfaring med at arbejde systematisk med data viser sig ved, at de danske ledere på vigtige områder har et bedre blik for de forretningsmæssige fordele i data, end deres internationale kollegaer.

63 procent af de danske ledere mener, at data kan forbedre deres konkurrencedygtighed. Det mener kun 45 procent af alle i hele undersøgelsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S