Apple-computer solgt på auktion for 1,2 mio. kroner

En original udgave af Apples allerførste computer, der i dag er meget sjælden, er blevet solgt for 1,2 millioner kroner.

Artikel top billede

Læs også: Her er de 15 vigtigste computere i verden.

En komplet udgave af Apples første computer, Apple-1, er blevet solgt på auktion.

Den gamle computer fik hammerslag i det berømte auktionshus Christies i London på 133.250 pund. Det svarer til 1,17 millioner kroner.

Salgsprisen landede dermed ganske pænt på vurderingen, der inden auktionen lå på mellem 890.000 kroner og 1,3 millioner kroner.

Computeren blev solgt i dens originale emballage med original manual, kassette interface og bånd, ligesom der i pakken var dokumentation for maskinens herkomst samt et sjældent brev fra Apples grundlægger, Steve Jobs.

200 eksemplarer

Det anslås, at der i 1976 i alt blev produceret et par hundrede Apple-1 computere i den karakteristiske trækasse. De blev dengang solgt for aldeles svimlende beløb og var forløberne for selskabet Apple, der blev stiftet i 1977.

Apple-1 blev således produceret inden den officielle stiftelse af selskabet, hvis første egentlige produkt var Apple II, der regnes for at være blandt de 15 vigtigste computer-modeller. Det kan du læse mere om her.

Da Apple II så dagens lys, benyttede mange af Apple-1-ejerne sig af en mulighed for at bytte deres Apple-1 med en Apple II.
I dag eksisterer der omkring 50 Apple-1 computere.

Ud af de 200 producerede Apple-1 computere er den nu solgte maskine nummer 82. Det menes, at der er tale om den samme maskine, som for et år siden blev solgt på eBay for 50.000 dollar.

I sin tid blev Apple-1 solgt med fire kilobyte hukommelse, men uden strømforsyning og skærm.

Læs også: Her er de 15 vigtigste computere i verden.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra inspirit365

    AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

    ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job