Elværk afviser at være partner i omstridt fiberprojekt

Det bornholmske elværk Østkraft må ikke etablere eget fibernet, men elselskabet optræder som partner i et fiberprojekt på øen. Østkrafts bestyrelsesformand afviser at være partner i projektet.

Artikel top billede

Foto: Ivan Prole

"Nej, det er vi ikke."
 
Sådan siger bestyrelsesformand Knud Andersen fra elværket Østkraft, da Computerworld omtaler Østkraft som partner i et omstridt fiberprojekt på Bornholm.
 
Firmaet Bornholms Fibernet ønsker at lægge fiberkabler ned i tomme rør, som er gravet ned sammen med fjernevarmerør mellem de fire bornholmske byer Hasle, Muleby, Sorthat og Nyker.
 
Projektet skal blandt andet finansieres af EU-støttemidler, og derfor har Bornholms Fibernet indsendt en ansøgning til Bornholms Vækstforum. Ansøgningen blev godkendt og indstillet til støtte hos Erhvervs- og Byggestyrelsen, som skal afgøre, hvorvidt projektet skal have cirka fire millioner kroner i støtte.
 
TDC har ønsket projektet stoppet med henvisning til, at støtten til projektet er konkurrenceforvridende. Samtidig fremhæver TDC, at noget tyder på, at Østkraft forsøger at etablere et fibernet ad omveje.
 
Østkraft optræder under punktet "partnere" i Bornholms Fibernets ansøgning indsendt til Bornholms Vækstforum. Elværket Østkraft er kommunalt ejet, og derfor forbyder loven, at elselskabet etablerer fibernet.
 
Ville gerne være partner
Bestyrelsesformand Knud Andersen afviser dog, at elselskabet er partner i fiberprojektet, som er indstillet til støtte. Også selvom Østkraft optræder under punktet "Partnere i projektet", hvor Østkraft både bliver omtalt som "netværksdeltager" og "netværkspartner". 
  
Knud Andersen fortæller til Computerworld, at Østkraft gerne ville have været partner i et fiberprojekt sammen med Vestbornholms Varmeforsyning, som har gravet tomrørene ned, og som er medejer af Bornholms Fibernet. Østkraft ønsker et fibernet til intelligent strømstyring samt at gennemføre nogle forsøg omkring et intelligent elnet.
 
Men Østkraft fik ikke lov til at indgå samarbejdet med Vestbornholms Varmeforsyning, fordi det var i strid med elforsyningsloven. Ifølge loven må kommunalt-ejede elselskaber ikke udrulle fibernet.
 
"Derfor er vi ikke partnere i det. Vi ville gerne have været det, men det må vi ikke, som lovgivningen er nu," fortæller Knud Andersen.
 
Men I står jo i ansøgningen som netværksdeltager.
 
"Nej, vi er en af de parter, som vil bruge nettet. Men vi er ikke partnere i selve ansøgningen."
 
I står defineret som netværksdeltager i ansøgningen.
 
"Ja, men vi er ikke ejere eller noget, for det kan vi ikke være." 
   
Østkraft er "central netværksdeltager" 
I ansøgningen fra Bornholms Fibernet er der under punktet partnere mulighed for at tilføje i alt 14 partnere, men kun Østkraft optræder under partnere. Om selve "partens relation og rolle i projektet" står der:
 
"Østkraft Holding A/S deltager som netværkspartner pga. selskabets interesse i fibernet. Østkraft planlægger at anvende det etablerede net i forbindelse med netstyring og som led i smartgrid demonstrationsprojekter. Østkraft har desuden egen erfaring i etablering af fibernet."  
  
Elkraftværket indgik også i sagsfremstillingen, der blev præsenteret for Bornholms Vækstforum på forummets møde 27. september. Her står der blandt andet:
 
"Endelig er Østkraft Holding A/S en central netværksdeltager i projektet, idet Østkraft har planer om at benytte det etablerede fibernet i forbindelse med styring og overvågning af elnettet og ved deltagelse i en række smartgrid projekter. Østkraft har desuden et ønske om at udbygge det fibernet, som Østkraft har etableret i forbindelse med netdrift."
 
Knud Andersen har udover at afvise, at Østkraft er partner i projektet, også afvist, at Østkraft er gået uden om udbud ved at optræde i ansøgningen, der blev indsendt til Bornholms Vækstforum. Der står dog i sagsfremstillingen fra mødet 27. september, at Østkraft vil leje sig ind på de kabler, som Bornholms Fibernet ved lægge i jorden.
 
"Bornholms Fibernet vil få lejeindtægt fra Østkraft (fjernaflæsning af elmålere) og Bornholms Forsyning (fjernaflæsning af vand og varme). Desuden vil de få indtægter fra udlejning af fibernettet til bredbånd, såfremt der indgås aftale med en bredbåndsudbyder."
 
Mødet i Bornholms Vækstforum blev fulgt op af endnu et møde 19. oktober, hvorefter formandskabet i forummet indstillede projektet til EU-støtte.

Annonceindlæg fra QNAP

Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S