Fredagens aviser om it

Henrik Poulsens svendestykke. Netmedier: Farvel til voksealderen.

Henrik Poulsens svendestykke

TDC-direktør Henrik Poulsen var for to år siden stort set ukendt for offentligheden. Nu er han på vej til at sikre sig status som multimillionær. (Morgenavisen Jyllands-Posten)

Netmedier: Farvel til voksealderen
Danskerne bruger internettet i stigende grad, men de største danske netmediers vækst stagnerer. (Morgenavisen Jyllands-Posten)

Hoteller klager over netanmeldelser

Netanmeldelser kan have stor betydning for hoteller og restauranter. (Berlingske Tidende)

Elselskaber sælger kunder til TDC

De danske elselskaber sælger deres bredbåndskunder i København og Nordsjælland til TDC.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere