Storbritannien vil have Europas bedste bredbånd

Om fem år skal briterne have adgang til internettet via det bedste bredbåndsnet i Europa. Se her, hvad det skal bestå af.

Artikel top billede

Foto: Fabiola de la Paz

Den britiske regering fremlægger nu sin ambition for nationens bredbåndsinfrastruktur.
 
Og den hedder Europas bedste bredbåndsnet i år 2015.
 
Det skal ske ved, at den private sektor sikrer to tredjedele af nettet i landet, mens det offentlige vil støtte fiber-adgangspunkter til samfund i udkantsområder, skriver BBC News.
 
"Årsagen til, at vi gør dette, er ganske simpel: Det handler om job," udtaler kulturminister Jeremy Hunt til BBC.
 
I alt afsætter den britiske regering 7,9 milliarder kroner til projekter forbundet med udrulningen af hurtigere bredbånd i Storbritannien. Det er i omegnen af det samme beløb, som de danske elselskaber har gravet fiber ned for.
 
Briterne vælger anden strategi end Danmark
Den britiske regering er en koalition af De Konservative og De Liberale, og ifølge koalitionen skal det offentlige være med til at stimulere udbredelsen af hurtigere bredbånd.
 
Strategien er på afgørende punkter anderledes end den strategi, som den danske regering har valgt.
 
Briterne vælger for det første at støtte udrulning i udkantsområder. 430 millioner kroner af de 7,9 milliarder kroner er afsat til indledende forsøg i områder, hvor det er svært at føre bredbånd ud.

Den danske regering har slået hårdt på, at udbredelsen af bredbånd skal ske ved hjælp af en ren markedsbaseret udvikling, mens dette kun gør sig gældende for to tredjedele i Storbritannien.
 
Samtidig vælger briterne at arbejde med en kortere tidshorisont end danskerne. Den danske regerings strategi hedder 100 megabit til alle i 2020, mens den britiske plan er år 2015, men den er uden hastighedsmål.
 
Succeskriteriet for briterne er Europas bedste bredbåndsnetværk i 2015 målt på fire kombinerede kriterier: Hastighed, dækning, pris og valg.
 
Et stykke op til det danske net
Labour-regeringen, som den nuværende regering afløste i maj, havde en bredbåndsstrategi, der hed mindst to megabit-bredbånd til alle i 2012, men den bliver nu skrottet.
 
"Det er tåbeligt at holde fat i en hastighed som to megabit, når spillet ændrer sig hele tiden," fortæller Jeremy Hunt.
 
Ifølge BBC viste en britisk undersøgelse for nylig, at mindre end en procent af briterne har adgang til mindst 24 megabit-bredbånd.
 
Til sammenligning viste IT- og Telestyrelsens bredbåndskortlægning fra 18. november, at 74 procent af danskerne har adgang til 30 megabit-bredbånd, mens 25 procent har adgang til 100 megabit.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks