Det er en ommer: SKI annullerer kæmpe it-udbud

Et it-udbud til en værdi af op imod en milliard kroner er blevet stoppet i ellevte time af SKI.

Artikel top billede

Endnu et kæmpe it-udbud må gå om. Denne gang er det Statens og Kommunernes indkøbs Service (SKI), der i ellevte time har hevet i nødbremsen.

Således har SKI udsendt besked til de leverandører, der allerede har indsendt deres materiale til udbuddet.

"SKI ser sig desværre nødsaget til at aflyse den igangværende prækvalifikation på genudbud 02.15 om it konsulenter," står der i mails udsendt til it-leverandører.

Udbuddet forventes at have en samlet værdi på op imod en milliard kroner.

Alt for upræcis

Baggrunden for ommeren er tilsyneladende, at man ikke har været præcis nok i første omgang. Selve konstruktionen af udbuddet lader til at være forkert fra starten.

"Årsagen er, at vi kan se, at aftalens struktur og antallet af leverandører, vil komme til at vanskeliggøre anvendelsen af aftalen under hensyntagen til udbudsreglerne for direkte tildeling og miniudbud," skriver SKI til it-leverandørerne. 

"Erfaringerne fra anvendelsen af andre rådgivningsaftaler som managementkonsulentydelser, gør, at vi allerede nu inden udbuddet går i gang, vælger at aflyse prækvalifikationen og spare branchen for yderligere arbejde og ulejlighed."

SKI-organisationen, hvis direktører for nylig blev fyret, beklager ulejligheder over for leverandørerne, der har brugt tid og ressourcer på at lave materiale.

"Vi beklager meget den ulejlighed det har givet for de tilbudsgivere, der har brugt ressourcer på at forberede materiale til prækvalifikationen."

SKI forventer at gennemføre en ny prækvalifikation i april eller maj 2011.

Også Skat har tidligere været nødt til at annullere udbud for at formulere et nyt. Det kan du læse mere om her.

SOS International

Platform Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S