Det er en ommer: SKI annullerer kæmpe it-udbud

Et it-udbud til en værdi af op imod en milliard kroner er blevet stoppet i ellevte time af SKI.

Artikel top billede

Endnu et kæmpe it-udbud må gå om. Denne gang er det Statens og Kommunernes indkøbs Service (SKI), der i ellevte time har hevet i nødbremsen.

Således har SKI udsendt besked til de leverandører, der allerede har indsendt deres materiale til udbuddet.

"SKI ser sig desværre nødsaget til at aflyse den igangværende prækvalifikation på genudbud 02.15 om it konsulenter," står der i mails udsendt til it-leverandører.

Udbuddet forventes at have en samlet værdi på op imod en milliard kroner.

Alt for upræcis

Baggrunden for ommeren er tilsyneladende, at man ikke har været præcis nok i første omgang. Selve konstruktionen af udbuddet lader til at være forkert fra starten.

"Årsagen er, at vi kan se, at aftalens struktur og antallet af leverandører, vil komme til at vanskeliggøre anvendelsen af aftalen under hensyntagen til udbudsreglerne for direkte tildeling og miniudbud," skriver SKI til it-leverandørerne. 

"Erfaringerne fra anvendelsen af andre rådgivningsaftaler som managementkonsulentydelser, gør, at vi allerede nu inden udbuddet går i gang, vælger at aflyse prækvalifikationen og spare branchen for yderligere arbejde og ulejlighed."

SKI-organisationen, hvis direktører for nylig blev fyret, beklager ulejligheder over for leverandørerne, der har brugt tid og ressourcer på at lave materiale.

"Vi beklager meget den ulejlighed det har givet for de tilbudsgivere, der har brugt ressourcer på at forberede materiale til prækvalifikationen."

SKI forventer at gennemføre en ny prækvalifikation i april eller maj 2011.

Også Skat har tidligere været nødt til at annullere udbud for at formulere et nyt. Det kan du læse mere om her.

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S