Sådan vil Lykke Friis sikre det it-baserede elnet

Strøm skal bruges smartere, og klima- og energiminister Lykke Friis (V) mener, at Danmark er godt rustet til det intelligente elnet - også kaldet smart grid.

Artikel top billede

Fotograf: Anders Birch. (Foto: Copyright; Photographer Anders Birchwww.andersbirch.com+45 60136060anders@andersbirch.com / Anders Birch)

Læs også:
Sådan revolutionerer it vores energisystem

IT-Branchen vil have national satsning på smart grid

Et dansk smart grid i fuld udstrækning vil kunne medføre betydelige samfundsmæssige og miljømæssige gevinster. Hvordan vil du sikre, at det ikke bare forbliver en vision, men også ender som reel virkelighed i Danmark?

"Vi skal først have forankret smart grids ved at mobilisere aktører inden for og uden for energibranchen med en aktie i smart grids.

Vi skal se på hvilke virkemidler og demonstrationsprojekter, der kan fremme udviklingen, samt få ideer fra forskningsverdenen, fra it-industrien og fra internationale virksomheder.

Derfor har jeg nedsat et ekspertnetværk på 22 organisationer, der skal sparre med Klima- og Energiministeriet om, hvordan vi fremmer et dansk smart grid."

Amerikanerne og kineserne investerer tocifrede milliardbeløb i smart grids. Hvordan undgår vi at blive kørt fuldstændig bag af dansen i lille Danmark?

"Kina og USA har brugt store summer på at opgradere deres net efter en periode med under-investeringer og for at imødegå et stigende elforbrug.

Det danske net er stærkt i dag, og vi er foran, når det gælder om at indpasse store mængder vindenergi i energisystemet. Desuden har der været en lang tradition for at samtænke produktion, transmission og elforbrug i Danmark.

Men vi skal selvfølgelig også fremtidssikre elnettet til nye opgaver, som flere elbiler og varmepumper, og her kommer smart grids ind i billedet."

Nyt tarif-system?

Mange eksperter taler om, at der er behov for en omlægning af tarif-systemet i elnettet, så man som forbruger får et incitament til at starte vaskemaskinen om natten. Hvordan vil du fra politisk side imødekomme det behov?

"Det prisfleksible og intelligente elforbrug skal først udbredes der, hvor det giver størst gevinst. Det er ikke hos den almindelige husholdningsforbruger, hvor elforbruget typisk er lavt.

Større kunder med "nye" anvendelsesområder - f.eks. elpatroner i fjernvarmeværker, men også private elbiler - har et forbrug, hvor gevinsten bedre modsvarer omkostningerne. Dynamisk tarifering skal løses af elsektoren.

Jeg har opfordret Dansk Energi til at lancere forsøg med dynamiske tariffer. Dansk Energi vil gå aktivt ind i arbejdet med udviklingsprojekter for dynamisk tarifering."

Hvem skal betale regningen?

For at et smart grid overhovedet kan realiseres, kræver det betydelige investeringer i intelligente måle- og styrings-enheder i elnettet. Hvem skal betale for det udstyr?

"I sidste ende vil det naturligvis være forbrugerne, der via elregningen betaler investeringer og drift af nettet - ligesom fordelene også tilfalder forbrugerne.

Formålet med smart grid-løsninger er jo netop at finde løsninger, der minimerer elregningerne i forhold til, hvad traditionelle løsninger ville have ført til."

Hvornår kan vi som helt almindelige forbrugere i Danmark forvente at være koblet op til et nationalt smart grid med alle de fordele, det vil medføre for samfundet og os som individer?

"Det giver umiddelbart ikke mening at spørge til en præcis dato for, hvornår systemet bliver smart. Der er masser af styring i elsystemet i dag - også avanceret styring og kommunikation.

Smart grids i en dansk kontekst er indbygning af endnu mere kommunikation imellem de forskellige komponenter og således en fortsættelse af en lang udvikling af elnettet.

Jeg er sikker på, at rejsen mod det intelligente elnet bliver spændende, og at den danske it-branche samt Computerworlds læsere vil bidrage, hvor de kan."

Læs også:
Sådan revolutionerer it vores energisystem

IT-Branchen vil have national satsning på smart grid

Annonce

KMD A/S

Senior Mainframe and .NET Developer

Københavnsområdet

KMD A/S

Business Analyst - Boligbeskatning

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Teknisk assistent til dokumentation af kritisk infrastruktur

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S