Hackere stjæler McDonald's kundedata

Hackere er rendt med oplysninger om McDonalds-kunder.

Artikel top billede

Computerworld News Service: McDonald's samarbejder med politiet i USA, efter hackere har brudt ind i virksomhedens databaser og stjålet oplysninger om et endnu ikke fastslået antal af fastfood-kædens kunder.

McDonald's har taget kontakt til potentielt ramte kunder via e-mail og en meddelelse på virksomhedens website.

"Vi er blevet gjort opmærksomme på af vores forretningspartner gennem mange år Arc Worldwide, at en uautoriseret tredjepart er kommet i besiddelse af en begrænset mængde kundedata, der er blevet indsamlet fra bestemte af McDonald's websites og kampagner," skriver en talskvinde fra McDonald's lørdag via e-mail.

Reklame-mails

McDonald's hyrede Arc til at udvikle og koordinere distributionen af reklame-e-mails, mens Arc har benyttet sig af et unavngivent e-mailfirma til håndteringen af kundedatabasen.

Det er dette ukendte e-mailfirma, der er blevet hacket.

Dataene, som kunderne frivilligt har oplyst, inkluderer ikke ting som social security number, kreditkortoplysninger eller andre følsomme finansielle informationer, oplyser talskvinden.

"Derimod inkluderer de begrænsede data, hvad der var nødvendigt for at bekræfte kundens alder, kontaktmuligheder og andre generelle oplysninger," tilføjer hun.

Det betyder, at de stjålne kundedata sandsynligvis inkluderer kundernes fulde navn, telefonnummer, postadresse og e-mailadresse.

Talskvinden oplyser ikke præcist, hvilke informationer, der anses for nødvendige for at bekræfte kundernes alder, så det står ikke klart, om kunderne blot skulle sætte flueben i en kasse, for på den måde at bekræfte at de var myndige, eller om de skulle angive deres præcise fødselsdato.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec