Perfekt makker til din bærbare computer

Den bruger ikke batterier, men spiller alligevel højt. Altec Lansings lille USB-højttaler er den perfekte makker til din bærbare - og så er prisen endda i den billige ende.

Sæt den lille runde højttalers USB-stik i den bærbare eller pc'en og nyd en lyd, der er markant bedre, end hvad computerens indbyggede højttaler præsterer.

På trods af sin beskedne størrelse leverer den nye Orbit USB-højttaler fra Altec Lansing imponerende god lyd.

Strøm og musik leveres gennem det knap en halv meter lange USB-kabel, og der skal ikke installeres en driver for at få højttaleren til at spille. Det er bare plug 'n' play.

Rul ledningen væk

Højttalerens kabinet er lavet af aluminium, så den kan godt tåle stød og en tur på gulvet, og selve højttalerenheden er beskyttet af et gitter.

Når den ikke er i brug, rulles ledningen op i en revne på højttalerens bagside, og den kan pakkes væk i en lille fiks neopren-taske, som med en indbygget klik-dims kan hænges i et bælte eller måske computerens taske.

Vi har sendt Orbit USB på testtur til Humble Musikefterskole på Langeland og fået følgende kommentar retur:

- Den ret smart og lille og fin med de der klistermærker til pynt. Ledningen flyder ikke, fordi den kan rulles op, og højttaleren kan stå af sig selv ved hjælp af støttebenet. Bassen er også god, for selv med "The White Stripes - Seven Nation Army", skratter den stort set ikke, og hvis der er en smule, så er det så lidt, at det ikke betyder noget. Alt i alt et rigtig godt, smart, funktionelt og flot stykke ekstraudstyr, siger Karoline Krabbe fra den langelandske efterskole, der netop fokuserer på musik og god lyd.

Ud over musik vil Altec Lansings nye USB-højttaler også egne sig godt, hvis man vil se film på sin computer og gerne vil skrue en tand op for lydoplevelsen.

Orbit USB koster 299 kroner og er værd at få med på julens ønskeliste.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere