Dansk forhandler: Krisen giver vind i leasingsejlene

Større virksomheder i telebranchen og mange andre brancher har igen fået mod på at lease deres hardware.

Artikel top billede

Køb og salg af high end IBM-servere er Nordic Computers traditionelle forretning - nu suppleret med leasing.

Da det hele blomstrede i halvfemserne, og virksomhederne tjente masser af penge, faldt leasingmarkedet noget sammen, fordi hardwaren blev købt i stedet for lejet.

Så stak krisen sit grimme fjæs frem, og nu er markedet for leasing af hardware i vælten igen.

En af dem, der har været med i rigtig mange år, er Nordic Computer.

"For mange år siden gjorde vi rigtig meget i leasing af hardware, så gik gassen af leasing-ballonen, men nu er leasing lidt mere inde i varmen igen. Blandt andet på grund af finanskrisen," siger Søren Larsen, administrerende direktør, Nordic Computer.

Nordics traditionelle forretning er køb og salg af primært brugte IBM high end-systemer.

Som et supplement leases produkterne, og selskabet sælger også Hitachi's diskprodukter.

Kunderne er større virksomheder i mange brancher heriblandt telebranchen.

Direktøren vil helst ikke sætte navne på kunderne, fordi der findes en opfattelse af, at det at lease har en snert af noget 'fattigt' over sig. Lidt i stil med "rigtige mænd leaser ikke - de køber".

Behersket overskud

Den nordjyske broker kom ud af regnskabsåret 2009/2010 med et behersket overskud på 284.000 kroner.

Resultatet er en markant fremgang fra forrige års resultat, der landede på minus 3,4 millioner kroner.

"Baggrunden er, at vi var tre ejere, der delte butikken for to år siden. Jeg købte de to andre ud, og det første år efter det var noget op ad bakke, men nu kan du sige, at vi er tilbage på banen igen," siger Søren Larsen.

Ifølge regnskabsberetningen har Nordic Computer tilpasset sig et "fokuseret forretningsgrundlag."

Det betyder ifølge Søren Larsen, at der er udarbejdet en strategi, som går ud på at sælge Hitachi disksystemer som 'guldpartner'.

"At blive guldpartner kræver certificeret salgspersonale, som har styr på, hvilken vej teknikken i de store servere snurrer," siger Søren Larsen.

Selv hårdt presset

For fire år siden blev Nordic Computer splittet op, og selskabet Comitec opstod via et såkaldt management buy out.

Navnet holdt ikke længe, for Comitec lignede for meget et allerede eksisterende navn på markedet.

Nu er firmaet omdøbt til Careitec, og det konkurrerer ikke med Nordic Computer.

"Faktisk samarbejder vi. Vi sælger hardware og kan så tilbyde teknisk service, som er det, Careitec beskæftiger sig med," siger Søren Larsen.

Selv hårdt presset kan Søren Larsen ikke komme på nogen konkurrenter, der er værd at nævne. Måske Epoka, men ellers støder de danske brokere sjældent på hinanden.

Årsagen er, at de fleste er specialiseret i forskellige producenters produkter. Nogle er til Cisco, andre til Sun eller EMC.

Forventningerne til indeværende regnskabsår er ifølge Søren Larsen flere penge på bundlinjen:

"Vi budgetterer med et noget større overskud til næste år. Når det er sagt, så hænger mere end halvdelen af underskuddet i 2008/09 hænger sammen med reorganisering og farvel til gamle medarbejdere med lang anciennitet i virksomheden."

Læses lige nu

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Business Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til DevOps i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job