Danske it-chefer frygter lock-in i skyen - se hvorfor

Risikoen for lock-in bekymrer it-cheferne, når det kommer til cloud computing. Få forklaringen her.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan undgår du at blive låst til din cloud-leverandør

Cloud computing: Sådan fungerer det

Analysehusene siger det, leverandørerne siger det, og it-cheferne selv siger det også: Cloud computing er og vil blive afgørende for måden, vi kører vores it-løsninger på i fremtiden.

Fordelen er, at infrastruktur, udviklingsplatforme og applikationer kan leveres som services over nettet, ligesom vi i dag får vores strøm via et stik i væggen uden at bekymre os om det bagvedliggende habengut.
 
Cloud computing er imidlertid ikke uproblematisk. Da Computerworld for nylig spurgte 120 it-chefer om de største udfordringer ved cloud computing, pegede 27 procent på risikoen for leverandør-lock-in.

Devoteam-konsulent og leder af Dansk IT's kompetencenetværk om cloud computing, Carsten Jørgensen, nikker genkendende til, at mange frygter at blive låst fast til leverandøren.

"Hos dem, jeg taler med, er lock-in og sikkerhed de to helt store bekymringer," siger han.

It-advokat Jesper Langemark fra firmaet Bender von Haller Dragsted, bakker op.

"Et af de store problemer er, at der mangler nogle klare offentlige standarder for udveksling af data og dataformater, så man hurtigt og nemt kan skifte til en anden leverandør og til enhver tid kan trække sine egne data ud af løsningen. Det er bestemt en relevant problemstilling," siger han.

Banedanmark har taget springet

For Kenneth Lau Rentius, CIO i Banedanmark, er cloud computing allerede en fast del af hverdagen.

Organisationen har valgt at rykke sit trafikinformationssystem, der holder styr på 38.000 togafgange i døgnet, i skyen i form af Microsofts Azure-platform. Læs om det her.

"For os var det vigtigste at finde et alternativ til den driftssituation, som vi var i, hvor vi havde udfordringer med at håndtere alle de brugere, vi havde på vores hjemmeside og herunder vores trafikinformation."

"Det at skabe en stabil drift omkring det setup var sådan set det, der drev os til at tænke alternativt," fortæller Kenneth Lau Rentius.

De klare fordele, som Banedanmark opnår ved at rykke systemet ud i skyen, betyder dog ikke, at man ikke har overvejet de medfølgende risici - herunder også lock-in.

Lock-in - den evige udfordring

"Det er en udfordring, vi som it-ledere i dagligdagen har tæt inde på kroppen. Det være sig, når vi vælger databasestrategi, og når vi lægger teknologistrategier på forskellige områder. Vi skal hele tiden forholde os til, hvad det er for en leverandør, vi i sidste ende kommer til at læne os op ad."

Selvom både leverandører og brugere har talt om cloud computing i en del år efterhånden, ligger cloud fortsat placeret på den del af Gartners Hype Cycle, hvor forventningerne er skruet op på et alt for højt niveau i forhold til det reelle potentiale.

Derfor er det også svært at spå om, hvordan dette teknologiske mindset vil forme sig fremadrettet.

Kenneth Lau Rentius erkender, at der er en risiko ved at rykke det forretningskritiske informationssystem over på en cloud-platform. Derfor handler det i denne situation - som i så mange andre - om at gardere sig bedst muligt, forklarer han.

"Vi kommer ikke til at starte forfra, men det er klart, at der er en udfordring. Den findes dog, uanset om vi taler cloud eller det interne miljø, vi etablerer. Det må man forholde sig til i sin it-strategi. Hvad er det for nogle leverandører, som man tror, også vil være i markedet fremover?"

"Når det så er sagt, så er det vigtigt, at man forholder sig til den givne situation med den givne løsning. At man forstår, hvad det er for nogle forandringer, der skal ske, i fald man bliver nødt til at skifte."

Læs også:
Sådan undgår du at blive låst til din cloud-leverandør

Cloud computing: Sådan fungerer det

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job