Danske it-chefer frygter lock-in i skyen - se hvorfor

Risikoen for lock-in bekymrer it-cheferne, når det kommer til cloud computing. Få forklaringen her.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan undgår du at blive låst til din cloud-leverandør

Cloud computing: Sådan fungerer det

Analysehusene siger det, leverandørerne siger det, og it-cheferne selv siger det også: Cloud computing er og vil blive afgørende for måden, vi kører vores it-løsninger på i fremtiden.

Fordelen er, at infrastruktur, udviklingsplatforme og applikationer kan leveres som services over nettet, ligesom vi i dag får vores strøm via et stik i væggen uden at bekymre os om det bagvedliggende habengut.
 
Cloud computing er imidlertid ikke uproblematisk. Da Computerworld for nylig spurgte 120 it-chefer om de største udfordringer ved cloud computing, pegede 27 procent på risikoen for leverandør-lock-in.

Devoteam-konsulent og leder af Dansk IT's kompetencenetværk om cloud computing, Carsten Jørgensen, nikker genkendende til, at mange frygter at blive låst fast til leverandøren.

"Hos dem, jeg taler med, er lock-in og sikkerhed de to helt store bekymringer," siger han.

It-advokat Jesper Langemark fra firmaet Bender von Haller Dragsted, bakker op.

"Et af de store problemer er, at der mangler nogle klare offentlige standarder for udveksling af data og dataformater, så man hurtigt og nemt kan skifte til en anden leverandør og til enhver tid kan trække sine egne data ud af løsningen. Det er bestemt en relevant problemstilling," siger han.

Banedanmark har taget springet

For Kenneth Lau Rentius, CIO i Banedanmark, er cloud computing allerede en fast del af hverdagen.

Organisationen har valgt at rykke sit trafikinformationssystem, der holder styr på 38.000 togafgange i døgnet, i skyen i form af Microsofts Azure-platform. Læs om det her.

"For os var det vigtigste at finde et alternativ til den driftssituation, som vi var i, hvor vi havde udfordringer med at håndtere alle de brugere, vi havde på vores hjemmeside og herunder vores trafikinformation."

"Det at skabe en stabil drift omkring det setup var sådan set det, der drev os til at tænke alternativt," fortæller Kenneth Lau Rentius.

De klare fordele, som Banedanmark opnår ved at rykke systemet ud i skyen, betyder dog ikke, at man ikke har overvejet de medfølgende risici - herunder også lock-in.

Lock-in - den evige udfordring

"Det er en udfordring, vi som it-ledere i dagligdagen har tæt inde på kroppen. Det være sig, når vi vælger databasestrategi, og når vi lægger teknologistrategier på forskellige områder. Vi skal hele tiden forholde os til, hvad det er for en leverandør, vi i sidste ende kommer til at læne os op ad."

Selvom både leverandører og brugere har talt om cloud computing i en del år efterhånden, ligger cloud fortsat placeret på den del af Gartners Hype Cycle, hvor forventningerne er skruet op på et alt for højt niveau i forhold til det reelle potentiale.

Derfor er det også svært at spå om, hvordan dette teknologiske mindset vil forme sig fremadrettet.

Kenneth Lau Rentius erkender, at der er en risiko ved at rykke det forretningskritiske informationssystem over på en cloud-platform. Derfor handler det i denne situation - som i så mange andre - om at gardere sig bedst muligt, forklarer han.

"Vi kommer ikke til at starte forfra, men det er klart, at der er en udfordring. Den findes dog, uanset om vi taler cloud eller det interne miljø, vi etablerer. Det må man forholde sig til i sin it-strategi. Hvad er det for nogle leverandører, som man tror, også vil være i markedet fremover?"

"Når det så er sagt, så er det vigtigt, at man forholder sig til den givne situation med den givne løsning. At man forstår, hvad det er for nogle forandringer, der skal ske, i fald man bliver nødt til at skifte."

Læs også:
Sådan undgår du at blive låst til din cloud-leverandør

Cloud computing: Sådan fungerer det

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly