Finansrådet: Derfor halter NemID's sikkerhed

Bankernes interesseorganisation Finansrådet mener ikke, at NemID lever op til alle de krav, som hvidvaskloven stiller. Se hvorfor.

Artikel top billede

Bankerne sender dette brev til tusinder af kunder, hvor de beder dem identificere sig selv ved hjælp af en fotokopi. NemID er nemlig ikke sikker nok.

Læs også:

NemID for usikker: Banker foretrækker fotokopier

NemID-boss: Vi er gode nok til hvidvask-loven

Bankerne, der selv står for NemId, kan ikke bruge den fælles login-tjeneste til at identificere kunderne.

Den er ikke en sikker nok identifikation, lyder vurderingen. 

Derfor har bankerne bedt tusinder af danske bankkunder om at identificere sig ved fremmøde eller ved at sende en fotokopi af pas, kørekort eller sygesikringskort med et gammeldags brev.   
Ifølge IT- og Telestyrelsens center for digitalisering lever NemID ellers op til kravene i hvidvaskloven. 

Hos bankernes interesseorganisation, Finansrådet, fortæller afdelingschef Kim Busck-Nielsen, at en digital signatur ikke nødvendigvis er nok til at legitimere en kunde i forhold til hvidvaskningsloven.  

"En sådan digital signatur, der lever op til kravene i hvidvask-lovgivningen om differentierede legitimationskrav, den er ikke fuldt udviklet. Jeg kender i hvert fald ikke nogen lige nu," siger Kim Busck-Nielsen, og fortsætter:
 
"Den dag, der findes en sådan signatur, som opfylder hvidvasklovens forskellige legitimationskrav, så vil den kunne anvendes," siger han.
 
Han peger på, at årsagen til at den digitale signatur og NemID ikke er nok, skyldes at hvidvaskloven stiller differentierede krav til legitimation af kunderne, hvilket han finder ret vidtgående.      
 
Kræver mere ID
"Hvor man stiller ét krav for at få en digital signatur, så stiller hvidvasklovgivningen i visse tilfælde skærpede krav over for såkaldte højrisiko-kunder," siger han.
 
Årsagen er ifølge Kim Busck-Nielsen, at hvidvaskloven stiller bankerne i den situation, at de skal kræve mere legitimation end normalt.
 
"Derfor kan man ikke bare sige, at en digital signatur er anvendelig i alle tilfælde," siger han.

Læs også:

NemID for usikker: Banker foretrækker fotokopier

NemID-boss: Vi er gode nok til hvidvask-loven

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S