Finansrådet: Derfor halter NemID's sikkerhed

Bankernes interesseorganisation Finansrådet mener ikke, at NemID lever op til alle de krav, som hvidvaskloven stiller. Se hvorfor.

Artikel top billede

Bankerne sender dette brev til tusinder af kunder, hvor de beder dem identificere sig selv ved hjælp af en fotokopi. NemID er nemlig ikke sikker nok.

Læs også:

NemID for usikker: Banker foretrækker fotokopier

NemID-boss: Vi er gode nok til hvidvask-loven

Bankerne, der selv står for NemId, kan ikke bruge den fælles login-tjeneste til at identificere kunderne.

Den er ikke en sikker nok identifikation, lyder vurderingen. 

Derfor har bankerne bedt tusinder af danske bankkunder om at identificere sig ved fremmøde eller ved at sende en fotokopi af pas, kørekort eller sygesikringskort med et gammeldags brev.   
Ifølge IT- og Telestyrelsens center for digitalisering lever NemID ellers op til kravene i hvidvaskloven. 

Hos bankernes interesseorganisation, Finansrådet, fortæller afdelingschef Kim Busck-Nielsen, at en digital signatur ikke nødvendigvis er nok til at legitimere en kunde i forhold til hvidvaskningsloven.  

"En sådan digital signatur, der lever op til kravene i hvidvask-lovgivningen om differentierede legitimationskrav, den er ikke fuldt udviklet. Jeg kender i hvert fald ikke nogen lige nu," siger Kim Busck-Nielsen, og fortsætter:
 
"Den dag, der findes en sådan signatur, som opfylder hvidvasklovens forskellige legitimationskrav, så vil den kunne anvendes," siger han.
 
Han peger på, at årsagen til at den digitale signatur og NemID ikke er nok, skyldes at hvidvaskloven stiller differentierede krav til legitimation af kunderne, hvilket han finder ret vidtgående.      
 
Kræver mere ID
"Hvor man stiller ét krav for at få en digital signatur, så stiller hvidvasklovgivningen i visse tilfælde skærpede krav over for såkaldte højrisiko-kunder," siger han.
 
Årsagen er ifølge Kim Busck-Nielsen, at hvidvaskloven stiller bankerne i den situation, at de skal kræve mere legitimation end normalt.
 
"Derfor kan man ikke bare sige, at en digital signatur er anvendelig i alle tilfælde," siger han.

Læs også:

NemID for usikker: Banker foretrækker fotokopier

NemID-boss: Vi er gode nok til hvidvask-loven

Capgemini Danmark A/S

Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Datadesigner

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune