Se de 10 største sikkerhedsproblemer netop nu

Her kan både du, som er it-chef og du, som er almindelig bruger få et overblik over, hvor du skal holde tungen lige i munden. Se de værste trusler i øjeblikket.

Artikel top billede

2010 var et år, der bød på enorm opfindsomhed fra de net-kriminelle og over en bred kam var tendensen, at angrebene blev mere udspekulerede, målrettede og avancerede.

Det konkluderer sikkerhedsorganisationen DK-Cert, som netop har udgivet en rapport, der tager temperaturen på sikkerheden i it-Danmark i 2010.

I gennempløjningen af it-sikkerhedsproblemerne har DK-Cert fundet 10 fremherskende tendenser.

De handler blandt andet om, at misbrug ikke længere er forbeholdt Windows-brugere, men rammer på tværs af systemer og platforme, som Mac og Android, og beskyttelses-teknologierne har vanskeligere ved at følge med.

Skyen får tæv

Spam og phishing-mails bliver i stigende grad udfærdiget på dansk og med indhold, som modtageren kan relatere sig til, hvilket tegner et billede af større målrettethed og professionalisme.

Målrettetheden afspejles af Stuxnet-ormen, der indtil nu har tegnet det tvivlsomme højdepunkt for, hvor målrettet og avanceret malware kan være.

Det allestedsnærværende cloud computing får ikke kun opmærksomhed fra virksomhedernes it-chefer. De net-kriminelle har ligeledes lugtet, at skyen er kommet for at blive. I året der gik, var der således angreb på og fra services placeret i skyen.

DK-Cert har udarbejdet en 10-punktsliste med de positive og negative tendenser, der var kendetegnende for 2010, og som vi stadig skal holde øje med i 2011.

De 10 største tendenser:

Færre angreb målrettet de danske netbanker. I 2010 oplevede de danske banker et fald i misbrug af kundernes netbankkonti, og der var ingen større målrettede angreb. Indførelsen af NemID kan kun for sidste halvdel af 2010 tilskrives en del af æren for dette.

Stigende udnyttelse af sårbarheder ved læsning af PDF-dokumenter. PDF-dokumenter var en væsentlig kilde til spredning af malware ved udnyttelse af sårbarheder i Adobes PDF-læser. Også andre populære tredjepartsfilformater som Adobe Flash og Apples QuickTime var under angreb.

Cross platform Malware. Der har tidligere været malware målrettet mod Mac OS. 2010 bød dog på det endelige gennembrud for malware målrettet flere platforme. Eksempelvis kom der sidst på året en variant af Koobface til Mac OS.

Malware til mobile platforme. Som det bløde mål, som ofte ikke er beskyttet af antivirusprogrammer, blev mobile platforme mål for malware. Der har tidligere været malware målrettet iPhone, men i 2010 kom også Android-baserede telefoner med på listen.

Malware på sociale medier. Sociale netværkssteder som Facebook blev i stigende grad benyttet til spredning af links til malware, spam og phishing eller til spredning af malware gennem sårbare applikationer.

Ransomware tager data som gidsel. Malware krypterede brugernes data eller fandt kopibeskyttet materiale på brugernes pc. Mod udbetaling af en løsesum kunne man herefter få dekrypteret sine data eller slippe for sagsanlæg. Ransomware indgik som nyt begreb i ordbogen og spredte sig hovedsagelig via P2P-netværk.

Mere målrettet og avanceret malware. Med Stuxnet i spidsen udgjorde 2010 et højdepunkt for, hvor avanceret og målrettet malware kan være. Forplumring af kode, flere lag af kryptering og avancerede algoritmer til download og opdatering er reglen er snarere end undtagelsen. Derfor er genkendelsesraten faldende hos de store antivirusproducenter.

Angreb fra skyen. Med DDoS as a service har internet-kriminelle overtaget principper og terminologi fra cloud computing. Året bød også på brug af cloud computing til at knække krypteringsalgoritmer, brute-force-angreb og lignende.

Datalækage i system. WikiLeaks bød på nye muligheder for offentliggørelse af fortrolige data, der ikke længere behøver at blive glemt, tabt eller stjålet. Tjenesten leverede en mulighed for alle dem, der mente, at hemmeligtstemplede dokumenter havde offentlighedens interesse, uden man selv skulle stå til ansvar for offentliggørelsen.

Brugernes egne data brugt til social engineering. Data fra brugernes pc, sociale netværkskonti eller andre online-tjenester blev benyttet til at målrette og øge troværdigheden af online-svindel.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommadoen i Ballerup

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S