Athena sluppet af med dyrt selskab: Nu kommer velstanden

Efter frasalg af sit tyske datterselskab og en solid fremgang opjusterer hosting- og outsourcing-selskabet Athena IT-Group sine forventninger til 2011 efter flere år med millionunderskud.

Artikel top billede

Efter millionunderskud i både 2008/09 og 2009/10 er vinden vendt for hosting- og outsourcing-selskabet Athena IT-Group.

Selskabet opjusterer efter første halvdel af regnskabsåret 2010/11 sine forventninger til året som helhed.

En af årsagerne til fremgangen er, at Athena er sluppet af med sit tyske datterselskab til den daglige leder Thomas Meyhoff.

Den tyske afdeling af Athena formåede aldrig at leve op til forventningerne, og Athena tjente heller ikke noget på salget til Meyhoff, som fortsat vil markedsføre produkter fra Athena IT-Group.

I første halvår af regnskabsåret 2010/2011 har Athena opnået en fremgang i EBITDA-resultatet (resultat før renter, skat og afskrivninger) fra 4,4 millioner kroner sidste år til 6,4 millioner i indeværende år svarende til en fremgang på godt 45 procent.

Hele sidste år endte i øvrigt med et underskud på 6,8 millioner kroner.

Fremgang og sminke

På baggrund af resultaterne for første halvår og forventningerne til andet halvår opjusterer selskabet forventningerne til hele året til et EBITDA-resultat på mellem 12 og 14 millioner kroner samt et resultat før skat på mellem fire og seks millioner kroner.

Mens opkøbet og driften af Athenas tyske datterselskab ikke levede op til forventningerne, gik det anderledes godt, da selskabet for et par år siden overtog Munk Hosting.

Efter den overtagelse valgte Athena IT-Gorup på trods af fine resultater at bruge proforma-tal til at beskrive Rigets tilstand.

Den manøvre fik Anders Drejer, professor i ledelse på Handelshøjskolen i Aarhus, til at sige, at han opfatter proforma-tal som "rent eventyr", og at han ikke forstod, hvordan Athena havde fået en revisor til at skrive under på regnskabet.

I dag er Athena IT-Group ifølge en pressemeddelelse foran budget på samtlige aktiviteter ved udgangen af første halvår 2010/11, hvilket "anses for tilfredsstillende".

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura