Ny iPad i aften - vi venter i spænding på Steve Jobs

Apple præsenterer i aften efter alt at dømme en helt ny iPad. Men ingen ved noget præcist. Verden venter i spænding på, om kræftramte Steve Jobs vil dukke op.

Artikel top billede

Apple ventes at lancere en ny og opdateret version af tablet-computeren iPad, når selskabet knalder dørene op for Yerba Buena-centret i San Francisco, USA.

Det sker onsdag morgen lokal tid, hvilket vil sige onsdag aften dansk tid.

Indtil videre har Apple lukket det store center af og har udsmykket hele facaden med et stort Apple-logo.

I sædvanlig sikker stil har Apple lukket helt af for informationer om, hvad selskabet vil præsentere i aften.

Det har fået spekulationerne til at florere i alverdens tech-medier, der allerede nu har sikret Apple-arrangementet massiv omtale.

De fleste tech-medier venter, at Apple vil præsentere iPad 2.

Fra Taiwan meldes det da også, at iPad 2 allerede er blevet sat i produktion.

Dette kan vi (måske) vente

Den nye tablet-computer ventes at være lettere end den nuværende iPad, ligesom den ventes at have mindst et indbygget kamera - måske flere.

Desuden venter flere, at den nye iPad vil komme i en version med en mindre skærm, som vil betyde, at den nye iPad vil blive billigere end den nuværende iPad.

Det vil gøre det muligt at nappe kunder fra konkurrenterne, hvor af mange har prissat deres tablet-computere lavere end Apple.

Mange mener desuden, at den nye iPad vil blive leveret med en bedre skærmopløsning end den nuværende.

Af andre mulige forbedringer er det muligt, at den nye iPad bliver tyndere end den nuværende, ligesom der peges på, at kanten rundt om skærmen bliver tyndere. Der er desuden forlydender om, at denne kant kan blive hvid. Den er sort på alle iPads i dag.

Det er også muligt, at materialet, som iPadden er bygget af, vil blive ændret fra det nuværende metal til et carbon-lignende materiale.

I motorrummet ventes den nye iPad at blive leveret med en hurtigere processor samt mere hukommelse, der vil gøre det muligt at holde flere programmer åbne på samme tid.

Vil vi se Steve Jobs

Det helt store spørgsmål bliver imidlertid, hvem der vil stå for præsentationen af iPad 2.

Præsentationen af de nye produkter på store, hypede Apple-shows, som det, der løber af stablen i aften, er et af Apples kræftramte topchef, Steve Jobs, absolutte varemærker.

Steve Jobs blev langtidssygemeldt i januar for tredje gang på grund af sin fremskredne kræft i bugspytkirtlen.

Siden har offentligheden ikke set ham - bortset fra på et par paparazzi-billeder, som det amerikanske sladderblad National Enquirer bragte for nylig.

De viste en udmagret og åbenlyst syg person på vej ind på et kræftbehandlingscenter. Det kan du læse mere om her.

Kun få - om nogen - topchefer i verden er så tæt forbundne med et selskabs image som Steve Jobs er med Apple.

Mange investorer og analytikere venter derfor i spænding på, om han er rask nok til at dukke op til showet.

Er han det, vil mange ånde lettet op.

Der spekuleres også i, om Apple vil præsentere en eventuel video-konference-løsning på den nye iPad 2 ved at tage kontakt til Steve Jobs fra for eksempel hans sygeseng.

Hvad tror du, at den nye iPad vil blive udstyret med? Bidrag til debatten herunder.

Læs også:
Syg Steve Jobs på arbejde igen.

Steve Jobs sygdom kan blive katastrofal for Apple.

Læger: Derfor er Steve Jobs blevet sygemeldt.

Overblik: Er Steve Jobs fortidens mand for Apple?

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S