Her er den nye iPad 2 - se hvad den kan

Apples nye iPad 2 er tynd og superhurtig. Og så er den blevet udstyret med et nyt og ret specielt cover. Se her, hvad den kan.

Artikel top billede

Læs også: Syg Steve Jobs præsenterer iPad 2.

Onsdag aften trodsede Apples topchef, Steve Jobs, sin kræftsygdom og gik på scenen for at præsentere Apples nye iPad 2.

Den nye maskine er tyndere end iPhone 4, vejer under 600 gram og er superhurtig.

Ligeledes kommer den med et ny-udviklet cover, der kan foldes sammen og bruges som støtte til maskinen. Coveret kommer i mange forskellige farver.

Se en gennemgang af maskinen herunder fra Computerworlds søstermedie, Macworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice