Fiber-strid med TDC havner på Haarders bord

Bornholmske lokalpolitikere vil have Bertel Haarder (V) til at skride ind i fiber-strid med TDC. Se hvorfor.

Artikel top billede

Bornholms kommunalbestyrelse beder nu Bertel Haarder (V) og hans ministerium om dispensation til at udrulle fibernet. Foto: Heine Pedersen. (Foto: Heine Pedersen© / Heine A Pedersen©)

De danske elselskaber har brugt over otte milliarder kroner på at udrulle fibernet forbi 600.000 hjem. Det er sket i et forsøg på at udfordre TDC, der har den eneste landsdækkende fastnet-infrastruktur til bredbånd.
 
På Bornholm har det lokale energiselskab Østkraft dog ikke rullet fibernet ud til nogen husstande, selvom virksomhedens bestyrelse gerne vil.
 
Det er nemlig et brud på elforsyningsloven og kommunalfuldmagten, hvis det skulle ske. Østkraft er modsat andre danske energiselskaber ejet af kommunen, og kommunen må ikke udrulle et fibernet i konkurrence med private aktører som eksempelvis TDC. 
 
Men nu håber kommunalbestyrelsen i Bornholms Kommune, at indenrigsminister Bertel Haarder (V) vil give kommunen dispensation. Det fremgår af en ansøgning sendt til Indenrigs- og Sundhedsministeriet.
 
"Bornholms Kommunalbestyrelse ønsker mulighed for, at der dispenseres inden for gældende lovgivning - kommunalfuldmagten og elforsyningsloven - så forsyningsområdet også omfatter mulighed for at udlicitere etablering og drift af højhastighedsforbindelser til borgere og erhvervsliv," står der i ansøgningen.
 
Dokumentet er sendt til ministeriet, fordi Bornholm Kommune ønsker at blive en af de i alt fem kommuner, der bliver udvalgt til at være såkaldte frikommuner, hvor der er friere tøjler end ellers til at eksperimentere.
 
Med ansøgningen ser det ud til, at kommunalpolitikerne forsøger at komme ud over den lovgivning, der indtil videre har holdt øens energiselskab fra at udrulle fibernet.

Strides med TDC

I øjeblikket verserer der en sag, som Erhvervs- og Byggestyrelsen er i gang med at behandle. Styrelsen skal afgøre, hvorvidt et lokalt fiberprojekt skal tildeles statsstøtte-kroner fra Regionalfonden under EU.
 
De lokale iværksættere gårdejer Ole Kofod og entreprenør Hans Bech ønsker at udrulle et fibernet under navnet Bornholms Fibernet.

Østkraft, der ikke må udrulle fibernet, har på forhånd meddelt, at det ønsker at være kunde på nettet, og elværket optræder som partner i den ansøgning, som Bornholms Fibernet har indsendt til Erhvervs- og Byggestyrelsen. Projektet er forinden blevet godkendt og indstillet til statsstøtte af Bornholms Vækstforum.
 
Både ansøgningen om statsstøtte samt Østkrafts engagement har fået TDC op i det røde felt. Statsstøtten skævvrider konkurrencen, har det lydt fra TDC.

TDC undrer sig over Østkrafts rolle

Desuden finder teleselskabet Østkrafts rolle betænkelig. Det kom frem, da Bornholms Vækstforum skulle vurdere, om det lokale fiberprojekt var egnet til statsstøtte.
 
"Når man læser ansøgningen til Vækstforum Bornholm får man det indtryk, at Østkraft ad omveje forsøger at få offentligt tilskud til at anlægge et fibernet, uanset selskabet er formelt forhindret heri både i forhold til Elforsyningsloven og kommunalfuldmagten," skrev TDC i oktober sidste år til Bornholms Vækstforum, der efterfølgende indstillede projektet til statsstøtte.
 
Næstformanden i Østkraft er Bornholm Kommunes borgmester, Winni Grossbøll (S), som altså nu med støtte fra kommunalbestyrelsen søger om dispensation hos Bertel Haarder til at udrulle et fibernet.
 
I ansøgningen sendt til Bertel Haarders ministerium fremgår det klart, at Østkraft skal udleje fiberkabler til fremmede udbydere.

"Det kommunalt ejede elforsyningsselskab råder over optiske fibre, der er lagt i jorden og ønsker mulighed for at udleje disse til kommercielle udbydere af internetforbindelser," står der i frikommune-ansøgningen, der bliver imødekommet eller afvist i april.

Videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) har tidligere ved flere lejligheder taget afstand fra at bruge offentlige midler på udruldning af bredbåndsinfrastruktur. Det skal overlades til markedet, argumenterer hun. 
 
Computerworld har uden held forsøgt at få en kommentar fra borgmester Winni Grossbøll (S).

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)