Globalt spam-botnet giver eksperterne grå hår

Ingen ved, hvorfor det notoriske spam-botnet Rustock pludselig er inaktivt. Er det nedlagt af en koordineret sikkerhedsindsats, eller er bagmændene i gang med at omorganisere?

Artikel top billede

Computerworld News Service: Et stort netværk af hackede computere ved navn Rustock, som har været ansvarlig for store mængder spam, er tilsyneladende blevet lukket.

Muligvis som resultat af endnu en koordineret indsats af sikkerhedseksperter.

Rustocks inaktivitet blev først rapporteret af sikkerhedsskribenten Brian Krebs. Mystikken begyndte i sidste uge, da analytikere bemærkede, at botnettets command-and-control-servere var offline.

Richard D.G. Cox, der er it-chef for organisationen Spamhaus, der holder et vågent øje med spamudviklingen, udtalte torsdag morgen, at han afventede yderligere information fra kolleger i USA om, hvorfor Rustock ikke længere var i drift.

Han bemærker, at selvom det er muligt, at Rustocks inaktivitet er resultatet af en fælles aktion fra sikkerheds-community'et, så kan det lige så godt være, at Rustocks bagmænd blot omorganiserer, da botnettet også før har haft nedetider.

"Vi er opmærksomme på, at der sker noget," siger Cox.

Sikkerhedsfirmaet M86 skriver på sin blog, at Rustock er holdt fuldstændigt op med at spamme og dets command-and-control-servere reagerer ikke.

"Det står endnu ikke klart, hvem eller hvad årsagen til driftsafbrydelsen er," skriver Phil Hay, der er analytiker hos M86.

"Det er også muligt, at botnettet er blevet droppet. I løbet af de sidste tre år har Rustock været ansvarlig for en enorm mængde spam - til tider halvdelen af al spam, der er gået i vores spam-fælder."

Hay fortæller, at Rustocks spam-output faldt efter lukningen af Spamit.com, der var et russisk website til e-mailspam-affilierede med forbindelse til GlavMed, som stod bag medicinal-spamkampagnerne "Canadian Pharmacy."

Adskillige botnets - Pushdo, Waledac og Bredolab - er kommet i sikkerhedsanalytikernes og politimyndighedernes søgelys. Desuden samlede Microsoft en gruppe sikkerhedsanalytikere, der angreb Waledac i februar 2010.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT