Nu kommer Microsofts frie browser-valg til din pc

Microsoft indfører den længe ventede 'ballot screen,' hvor man selv kan vælge andre browsere end Internet Explorer. Se her hvordan, det kommer til at foregå.

Hvis du er en af de mange millioner, der har Internet Explorer, vil du snart blive stillet overfor et valg.

Fra 17. marts vil danske brugere blive præsenteret for fem browsere, når de åbner Internet Explorer. Browservalgsskærmen i Internet Explorer vil komme automatisk med Windows Update.

Baggrunden er en aftale mellem Microsoft og EU Kommissionen, der sidste efterår blev enige om frit browservalg, efter at browser-producenten Opera havde klaget over, at Microsoft inkluderer Internet Explorer som standardbrowser i Windows.

Brugere, der kører Internet Explorer som deres standardbrowser, vil opleve et skærmbillede, der giver dem mulighed for at vælge mellem forskellige browsere.

Her er der mere information og links til at downloade Google Chrome, Firefox, Safari, Opera, samt selvfølgelig Internet Explorer.

- Vi mener, at det er rigtigt godt, at brugerne har mulighed for at træffe så åbne valg som muligt. Vi mener selv, at vi har et stærkt kort på hånden med vores browser, fortæller Mortimer Liebmann, der er Windows Consumer divisionschef i Danmark.

Færre brugere

Da mange brugere har Internet Explorer, fordi der er den browser, der følger med Windows, vil browservalgsskærmen betyde øget konkurrence mellem browserne.

Mortimer Liebman har dog ikke noget bud på, hvad det frie browservalg vil betyde for antallet af brugere af Internet Explorer

- Det er jo en historisk uprøvet situation. Vi vil selvfølgelig lægge os i selen for at forklare, at vi har et solidt produkt, som er meget sikkert. Vi vil også slå os op på, at vi har dansktalende support, hvis man har nogle spørgsmål angående sin browser, fortæller Mortimer Liebmann.

Men I vil vel aldrig kunne få flere brugere som følge af det her, når valgskærmen kun tilbydes til folk, der i forvejen har Internet Explorer som standardbrowser?

- Ja, det kan man selvfølgelig sige, men vi tror, at det er rigtig sundt, at man gør folk opmærksom på, at der er forskellige browsere, og at der er forskel på kvaliteten, siger Mortimer Liebmann.

Ifølge Net Applications, er Internet Explorer den mest udbredte browser. IE tegnede sig for 62,2 procent af browser-markedet i januar i år

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S