Nu kommer Microsofts frie browser-valg til din pc

Microsoft indfører den længe ventede 'ballot screen,' hvor man selv kan vælge andre browsere end Internet Explorer. Se her hvordan, det kommer til at foregå.

Hvis du er en af de mange millioner, der har Internet Explorer, vil du snart blive stillet overfor et valg.

Fra 17. marts vil danske brugere blive præsenteret for fem browsere, når de åbner Internet Explorer. Browservalgsskærmen i Internet Explorer vil komme automatisk med Windows Update.

Baggrunden er en aftale mellem Microsoft og EU Kommissionen, der sidste efterår blev enige om frit browservalg, efter at browser-producenten Opera havde klaget over, at Microsoft inkluderer Internet Explorer som standardbrowser i Windows.

Brugere, der kører Internet Explorer som deres standardbrowser, vil opleve et skærmbillede, der giver dem mulighed for at vælge mellem forskellige browsere.

Her er der mere information og links til at downloade Google Chrome, Firefox, Safari, Opera, samt selvfølgelig Internet Explorer.

- Vi mener, at det er rigtigt godt, at brugerne har mulighed for at træffe så åbne valg som muligt. Vi mener selv, at vi har et stærkt kort på hånden med vores browser, fortæller Mortimer Liebmann, der er Windows Consumer divisionschef i Danmark.

Færre brugere

Da mange brugere har Internet Explorer, fordi der er den browser, der følger med Windows, vil browservalgsskærmen betyde øget konkurrence mellem browserne.

Mortimer Liebman har dog ikke noget bud på, hvad det frie browservalg vil betyde for antallet af brugere af Internet Explorer

- Det er jo en historisk uprøvet situation. Vi vil selvfølgelig lægge os i selen for at forklare, at vi har et solidt produkt, som er meget sikkert. Vi vil også slå os op på, at vi har dansktalende support, hvis man har nogle spørgsmål angående sin browser, fortæller Mortimer Liebmann.

Men I vil vel aldrig kunne få flere brugere som følge af det her, når valgskærmen kun tilbydes til folk, der i forvejen har Internet Explorer som standardbrowser?

- Ja, det kan man selvfølgelig sige, men vi tror, at det er rigtig sundt, at man gør folk opmærksom på, at der er forskellige browsere, og at der er forskel på kvaliteten, siger Mortimer Liebmann.

Ifølge Net Applications, er Internet Explorer den mest udbredte browser. IE tegnede sig for 62,2 procent af browser-markedet i januar i år

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS