Nu kommer Microsofts frie browser-valg til din pc

Microsoft indfører den længe ventede 'ballot screen,' hvor man selv kan vælge andre browsere end Internet Explorer. Se her hvordan, det kommer til at foregå.

Hvis du er en af de mange millioner, der har Internet Explorer, vil du snart blive stillet overfor et valg.

Fra 17. marts vil danske brugere blive præsenteret for fem browsere, når de åbner Internet Explorer. Browservalgsskærmen i Internet Explorer vil komme automatisk med Windows Update.

Baggrunden er en aftale mellem Microsoft og EU Kommissionen, der sidste efterår blev enige om frit browservalg, efter at browser-producenten Opera havde klaget over, at Microsoft inkluderer Internet Explorer som standardbrowser i Windows.

Brugere, der kører Internet Explorer som deres standardbrowser, vil opleve et skærmbillede, der giver dem mulighed for at vælge mellem forskellige browsere.

Her er der mere information og links til at downloade Google Chrome, Firefox, Safari, Opera, samt selvfølgelig Internet Explorer.

- Vi mener, at det er rigtigt godt, at brugerne har mulighed for at træffe så åbne valg som muligt. Vi mener selv, at vi har et stærkt kort på hånden med vores browser, fortæller Mortimer Liebmann, der er Windows Consumer divisionschef i Danmark.

Færre brugere

Da mange brugere har Internet Explorer, fordi der er den browser, der følger med Windows, vil browservalgsskærmen betyde øget konkurrence mellem browserne.

Mortimer Liebman har dog ikke noget bud på, hvad det frie browservalg vil betyde for antallet af brugere af Internet Explorer

- Det er jo en historisk uprøvet situation. Vi vil selvfølgelig lægge os i selen for at forklare, at vi har et solidt produkt, som er meget sikkert. Vi vil også slå os op på, at vi har dansktalende support, hvis man har nogle spørgsmål angående sin browser, fortæller Mortimer Liebmann.

Men I vil vel aldrig kunne få flere brugere som følge af det her, når valgskærmen kun tilbydes til folk, der i forvejen har Internet Explorer som standardbrowser?

- Ja, det kan man selvfølgelig sige, men vi tror, at det er rigtig sundt, at man gør folk opmærksom på, at der er forskellige browsere, og at der er forskel på kvaliteten, siger Mortimer Liebmann.

Ifølge Net Applications, er Internet Explorer den mest udbredte browser. IE tegnede sig for 62,2 procent af browser-markedet i januar i år

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job