Nu kommer Microsofts frie browser-valg til din pc

Microsoft indfører den længe ventede 'ballot screen,' hvor man selv kan vælge andre browsere end Internet Explorer. Se her hvordan, det kommer til at foregå.

Hvis du er en af de mange millioner, der har Internet Explorer, vil du snart blive stillet overfor et valg.

Fra 17. marts vil danske brugere blive præsenteret for fem browsere, når de åbner Internet Explorer. Browservalgsskærmen i Internet Explorer vil komme automatisk med Windows Update.

Baggrunden er en aftale mellem Microsoft og EU Kommissionen, der sidste efterår blev enige om frit browservalg, efter at browser-producenten Opera havde klaget over, at Microsoft inkluderer Internet Explorer som standardbrowser i Windows.

Brugere, der kører Internet Explorer som deres standardbrowser, vil opleve et skærmbillede, der giver dem mulighed for at vælge mellem forskellige browsere.

Her er der mere information og links til at downloade Google Chrome, Firefox, Safari, Opera, samt selvfølgelig Internet Explorer.

- Vi mener, at det er rigtigt godt, at brugerne har mulighed for at træffe så åbne valg som muligt. Vi mener selv, at vi har et stærkt kort på hånden med vores browser, fortæller Mortimer Liebmann, der er Windows Consumer divisionschef i Danmark.

Færre brugere

Da mange brugere har Internet Explorer, fordi der er den browser, der følger med Windows, vil browservalgsskærmen betyde øget konkurrence mellem browserne.

Mortimer Liebman har dog ikke noget bud på, hvad det frie browservalg vil betyde for antallet af brugere af Internet Explorer

- Det er jo en historisk uprøvet situation. Vi vil selvfølgelig lægge os i selen for at forklare, at vi har et solidt produkt, som er meget sikkert. Vi vil også slå os op på, at vi har dansktalende support, hvis man har nogle spørgsmål angående sin browser, fortæller Mortimer Liebmann.

Men I vil vel aldrig kunne få flere brugere som følge af det her, når valgskærmen kun tilbydes til folk, der i forvejen har Internet Explorer som standardbrowser?

- Ja, det kan man selvfølgelig sige, men vi tror, at det er rigtig sundt, at man gør folk opmærksom på, at der er forskellige browsere, og at der er forskel på kvaliteten, siger Mortimer Liebmann.

Ifølge Net Applications, er Internet Explorer den mest udbredte browser. IE tegnede sig for 62,2 procent af browser-markedet i januar i år

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S