Brug din mobil til at læse stregkoder

Din mobil skal ikke kun bruges til at ringe og sende sms-beskeder. Den kan også bruges til at læse stregkoder, og det giver helt nye muligheder for at besøge websider og downloade indhold. Prøv selv her.

En mindre revolution blæser i denne tid ind over mobilbranchen, hvor især udviklingen af apps (små programmer) har givet vores telefoner nye og helt uventede funktioner.

Samtidig falder prisen på datatrafik markant, og det er derfor ikke længere frygteligt dyrt konstant at være på nettet med mobilen.

Kombinationen af avancerede telefoner og billigere priser på datatrafik betyder, at vi nu med god samvittighed kan surfe på nettet og bruge massevis af programmer, som kræver onlineadgang.

En af de nye, smarte funktioner er aflæsning af stregkoder. Du har måske allerede bemærket, at der på nogle websider er dukket firkantede felter op, som indeholder noget utydeligt krimskrams.

De er baseret på en såkaldt QR Code. QR står for Quick Response og er egentlig en ældre, japansk opfindelse, der stammer fra 1994.

Men med indtoget af især Android-mobiltelefoner har de firkantede stregkoder opnået stor popularitet.

For med et program som eksempelvis Barcode Scanner (søg og download det via Android Market på din mobil) kan du bruge dit mobilkamera til at aflæse stregkoderne.

Det er smart, fordi de indeholder langt mere information end en almindelig stregkode, som du kender fra supermarkedet.

I en QR Code er det muligt at gemme tekst, links, kontaktinformation og meget andet. Det vil sige, at når du falder over en firkantet stregkode, kan du hive din mobil frem, scanne koden og aflæse dens indhold.

Sådan opretter du selv en stregkode

Et godt eksempel findes på websiden for gratis mobilversion Photoshop.

Her findes koden midt på siden og ved at aflæse den med mobilen, giver den adgang til direkte download af programmet. Det vil sige, at du efter aflæsningen er to klik fra at have billedbehandlingsprogrammet på din mobil.

Du kan også selv oprette de firkantede stregkoder og placere dem på hjemmesider eller også ude i den virkelige verden. Det kunne være på et opslag, som du vil hænge i op i Brugsen.

Hvis du er ved at udleje dit sommerhus, kan du oprette en stregkode, der henviser til din personlige webside, hvor du har massevis af billeder af sommerhuset. Det kunne også være et link til Google Maps eller Google Earth (der netop er blevet klar til nogle Android-mobiler), som giver et indtryk af, hvor i landet, sommerhuset er placeret...og hvor langt der er til stranden og iskiosken.

Der findes flere forskellige websider, som tilbyder at oprette stregkoder for dig. En af de bedre er: Delivr.com

Brug et smart trick

Vi har den seneste tid surfet rundt på nettet og jagtet stregkoder, men det har ikke været uden irritationsmomenter. I flere tilfælde har kameraet i vores mobil, en HTC Tattoo, ikke umiddelbart været i stand til at aflæse koderne. Kameraet kunne ikke stille skarpt på de små ikoner, og der skete ingenting.

Så måtte vi hive et af de gamle tips og tricks ud ærmet på vores islandske sweater. Ved at holde CTLR nede på tastaturet, og samtidig scrolle på musen, kunne vi forstørre tekst og billeder på de besøgte websider. På den måde blev den firkantede stregkode markant større, og det kunne vores HTC Tattoo lide. Efterfølgende var der ikke nogen problemer med at aflæse koderne.

Virker også med andre mobiler end Android

Du behøver ikke have en Android-mobil for at aflæse stregkoder. Hvis du har en model fra Nokia, kan du her læse mere om, hvordan den bliver i stand til at aflæse QR Code. Også Sony Ericcsons telefoner kan aflæse stregkoder - få tip til stregkodeprogrammer her.

Hvis du har en iPhone, skal du heller ikke snydes. Denne webside har testet 11 forskellige.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

    Region Sjælland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job