Topchef: Dansk it-branche er sat over styr

Vi har mistet førerpositionen på it-området, og derfor skal vi være i stand til at tackle nye trends. Det mener Dong Energys CIO, Michael Moesgaard.

Artikel top billede

"It-lederen skal have energi og drive til at gennemføre forandring og transformation," siger Michael Moesgaard, CIO i Dong Energy. Foto: Mikael Rieck

It-ledelse er i konstant udvikling, fordi nye teknologier udvikles, og konjunkturerne skifter. Derfor er der konstant nye udfordringer for lederen.

Vi har spurgt Dong Energys it-leder, Michael Moesgaard, som blev Årets CIO 2010, om hans bud på, hvilke udfordringer branchen har nu, og hvordan lederen skal håndtere dem.
 
"Jeg er bekymret for, at den førerposition, vi har haft tidligere på it-området, er sat over styr. Vi har ikke formået at følge med konkurrenterne. It-kompetencerne i Fjernøsten og Østeuropa har udviklet sig kraftigt de seneste år," siger Michael Moesgaard.

Derfor mener han, at it-lederen skal forholde sig til nogle grundlæggende trends nu.
 
Lederen skal sikre drift og tænke nyt
For 10 år siden var de fleste it-ledere ingeniør eller datalog, men i dag bliver it-løsninger udviklet på tværs af geografi og i tæt samarbejde med kunden. Den udvikling skal tænkes ind i ledelsen.
 
"Lederen skal både kunne sikre traditionelle dyder og innovation. Drift, vedligehold og udvikling skal håndteres professionelt, men jeg tror, at innovation kommer til at fylde mere, fordi it bliver en integreret del af forretningen, og ikke kun en administrativ støtte," siger Michael Moesgaard.

Derfor mener han, at lederen skal have grundlæggende forretningsmæssig og teknologisk forståelse og kompetence.
 
"Det er ikke tilstrækkeligt at kunne sikre teknologisk velfungerende drift og udvikling. Løsningerne skal løfte forretningen på den rigtige måde. Vi skal sikre, at det er de mest forretningskritiske løsninger, der bliver udviklet og prioriteret," siger han.

Er selv udfordret

Som direktør i Dong Energy har Michael Moesgaard oplevet de nye udfordringer på første hånd.
 
"Jeg er selv i en situation, hvor vi skal have styr på drift og innovation. I Dong Energy bliver it en integreret del af distributionsnettet. Derfor skal vi tænke videre end regnskabssystemer, kundesystemer og kundeportaler. Vi skal levere intelligens helt ud til kunden, mens teknologien virker," siger han.
 
Fremtidens it-leder
Direktøren mener ikke, at fremtidens it-leder enten skal have en teknologisk eller forretningsmæssig baggrund.
 
"Jeg mener ikke, der findes en arketype. Men hvis lederen har en teknologisk baggrund, er det kritisk, at man opbygger forretningsmæssig forståelse og indsigt og fokuserer på de ledelsesmæssige kompetencer. Hvis lederen har en forretningsmæssig og ledelsesmæssig baggrund skal man forstå, hvad det er for teknologiske muligheder, der er relevante og gør sig gælder for den virksomhed man arbejder for," forklarer han. 

Michael Moesgaard runder af med det, han mener, er det vigtigste for lederen i dag:

"It-lederen skal have energi og drive til at gennemføre forandring og transformation."

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S