Sony forærer gaver til sure brugere

Efter hackere smed Playstation Network offline i næsten en måned, prøver Sony nu at gøre det godt igen ved at forære kunderne gratis spil og tilbehør.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Sony annoncerede mandag, at virksomheden gerne vil takke brugerne af netværket for deres "tålmodighed, støtte og fortsatte loyalitet under nedbruddet."

I USA og Canada vil abonnenter fra Playstation Network og Qriocity snart kunne registrere sig og komme på listen til at modtage to nye spil hver - i enten PS3 eller PSP-format - hos Playstation Store.

77 millioner blev advaret

Playstation Store er ikke online endnu, men når den kommer tilbage i luften, får spillerne 30 dage til at afhente deres varer.

PS3-brugerne kan vælge mellem følgende titler: Dead Nation, inFAMOUS, LittleBigPlanet, Super Startdust HD og Wipeout HD + Fury. For PSP er mulighederne: LittleBigPlanet, ModNation Racers, Pursuit Force og Killzone: Liberation.

Afhængig af den pakke, de abonnerer på, vil brugerne desuden modtage gratis film, udbyggede service-pakker og gratis virtuelt tilbehør.

Sony har tilsvarende planer for brugerne i Europa og Latinamerika, men virksomheden har endnu ikke fortalt, hvad den vil gøre i Asien, hvor netværket stadig er offline.

I sidste måned afslørede Sony, at netværket var blevet hacket, og virksomheden advarede de 77 millioner brugere af Playstation Netværk om, at personlige informationer - e-mail-adresser, for eksempel - muligvis er blevet kompromitteret.

I starten af maj fortalte virksomheden desuden, at et andet netværk, Sony Online Entertainment Network, også var blevet brudt ind i. Den anden hændelse har påvirket næsten 25 millioner brugere.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Everllence

Head of Digital Solutions

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse