Artikel top billede

Sony forærer gaver til sure brugere

Efter hackere smed Playstation Network offline i næsten en måned, prøver Sony nu at gøre det godt igen ved at forære kunderne gratis spil og tilbehør.

Computerworld News Service: Sony annoncerede mandag, at virksomheden gerne vil takke brugerne af netværket for deres "tålmodighed, støtte og fortsatte loyalitet under nedbruddet."

I USA og Canada vil abonnenter fra Playstation Network og Qriocity snart kunne registrere sig og komme på listen til at modtage to nye spil hver - i enten PS3 eller PSP-format - hos Playstation Store.

77 millioner blev advaret

Playstation Store er ikke online endnu, men når den kommer tilbage i luften, får spillerne 30 dage til at afhente deres varer.

PS3-brugerne kan vælge mellem følgende titler: Dead Nation, inFAMOUS, LittleBigPlanet, Super Startdust HD og Wipeout HD + Fury. For PSP er mulighederne: LittleBigPlanet, ModNation Racers, Pursuit Force og Killzone: Liberation.

Afhængig af den pakke, de abonnerer på, vil brugerne desuden modtage gratis film, udbyggede service-pakker og gratis virtuelt tilbehør.

Sony har tilsvarende planer for brugerne i Europa og Latinamerika, men virksomheden har endnu ikke fortalt, hvad den vil gøre i Asien, hvor netværket stadig er offline.

I sidste måned afslørede Sony, at netværket var blevet hacket, og virksomheden advarede de 77 millioner brugere af Playstation Netværk om, at personlige informationer - e-mail-adresser, for eksempel - muligvis er blevet kompromitteret.

I starten af maj fortalte virksomheden desuden, at et andet netværk, Sony Online Entertainment Network, også var blevet brudt ind i. Den anden hændelse har påvirket næsten 25 millioner brugere.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere