Mobilt bredbånd: Her er de største danske selskaber

TDC, Telia og Telenor har investeret massivt i deres mobilnet, men har det ramt 3 hårdt? Se svaret her.

Artikel top billede

Mobilt bredbånd har de sidste år været den helt store sællert på et ellers stagneret dansk telemarked.
 
Teleselskabet 3 har haft førertrøjen, fordi virksomheden som den første investerede i et 3G-netværk, men siden har TDC, Telia og Telenor hældt millioner af kroner i de konkurrerende mobilnet.

TDC indtog i løbet af 2010 førstepladsen med flest mobilt bredbånds-abonnenter.  
 
På den baggrund var det interessant at se den telestatistik, som IT- og Telestyrelsen udsendte onsdag. Kunne 3 holde sin markedsandel, trods det store pres?
 
Statistikken fra styrelsen sammenligner mobilselskabernes markedsandele ved udgangen af 2010 i forhold til et halvt år tidligere.
 
Det fremgår af statistikken, at 3's position næsten er uændret trods de massive investeringer i bedre og hurtigere mobilnet hos konkurrenterne.
 
Således havde 3 ved udgangen af 2010 en markedsandel 29,8 procent mod 30,2 procent et halvt år tidligere. Et fald på 0,4 procentpoint. Målt i antal kunder går 3 lidt over 13.000 frem.
 
"Vores netværk er i flere tests blevet kåret som Danmarks bedste, og det ved kunderne. Det er mobilt bredbånd, smartphones og nu også tablets, der trækker væksten på markedet, og her er det afgørende at have et bomstærkt netværk med høj hastighed og god dækning," udtaler administrerende direktør Morten Christiansen fra 3 i en pressemeddelelse. 
 
TDC og 3 i front
Det er 3 og TDC, som fører an i kampen om kunderne med mobilt bredbånd. TDC har 32,8 procent af markedet, mens 3 følger efter med de 29,8 procent. 

TDC gik i perioden 0,4 procentpoint frem.

"Vi synes, vi har meget godt fat i markedet for mobilt bredbånd," siger mobildirektør Johan Kirstein Brammer fra TDC.

Selskabet har postet mange penge i sit mobilnet i perioden, og nettet er ved at blive gjort klart til 4G. Men kundetilvæksten - inklusive datterselskaber - har altså næsten ligget stille.

"Det er ikke skuffende, for vi føler, at vi har ret godt fat, og kunderne er tilfredse. Men vi har da lyst til at opnå vækst," siger han.
 
Telenor indtager tredjepladsen med 20,8 procent, mens Telia ligger i bund blandt de fire store med 15,2 procent. Førstnævnte går et procentpoint tilbage, mens Telia går 0,7 procentpoint frem.
 
IT- og Telestyrelsens statistik viser samtidig, at 3 fører klart, når det kommer til aktive kunder. Selvom 3 kun sidder på lidt under 30 procent af kunderne, så står de for 52,4 procent af trafikken. Til sammenligning udgør TDC-kunderne kun 12,5 procent af datatrafikken i mobilnettene.

Samlet set havde 799.210 danskere mobilt bredbånd ved udgangen af 2010 mod 739.982 seks måneder tidligere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Se alle vores events inden for it

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommadoen i Ballerup

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior Cyber security engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S