Artikel top billede

Ballmer: Windows 8 er klar næste år

Microsoft-bossen lover masser af nyheder i den næste udgave af Redmond-firmaets populære styresystem.

Microsofts næste Windows-version, som foreløbig går under navnet Windows 8, vil debutere i 2012. Det fortæller selskabets administrerende direktør Steve Ballmer.

Udtalelsen kom under en optræden for programudviklere i Tokyo.

Siden lanceringen af Windows 7 har der været spekulationer om, hvornår efterfølgeren kom til at se dagens lys, og 2012 har været nævnt mere end en gang.

Det er dog første gang, at selskabet selv sætter tidspunkt på en samlet kodepakke til desktoppen.

Et hav af nyheder

Det var ikke beskedenhed, der prægede den første offentlige datosætning for Windows 8. Microsoft-bossen havde, som sædvanlig, taget de store armbevægelser i brug.

"Når vi ser frem mod næste generation af Windows-systemer, som kommer næste år, kommer der er hel stribe af nye ting," lød det fra den energiske Microsoft-boss. Det skriver Computerworlds nyhedstjeneste.

"I løbet af dette år kan du forvente at høre meget mere om Windows 8. Windows 8, tavle-pc'er, pc'er og en stribe nye formfaktorer," sagde Ballmer i Tokyo.

Med disse antydninger kan vi nok forvente, at Windows 8 har en opdateret brugergrænseflade og vil understøtte Arm-processorer, så Microsoft kan få en fod indenfor hos tavle-pc-brugerne.

Der kommer givetvis flere informationer om Windows 8 allerede i næste uger på All things Digital-konferencen i Californien. Her er Windows-direktør Steven Sinofsky nemlig sat på som hovedtaler.

Windows 7 udkom i juli 2009, og vil i 2012 være tre år ældre end sin lillebror.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere