Artikel top billede

Microsoft: Vi bliver rippet og flået

Microsofts samlede omsætning i enorme Kina er mindre end selskabets omsætning i Holland. Snyd og bedrag, lyder det fra selskabet.

Microsoft bliver snydt og bedraget i Kina.

Sådan lyder den kontante melding fra selskabet, hvis topchef, Steve Ballmer, i disse dage er i Kina.

Snyderiet bliver foretaget af en omfattende pirat-industri, der massekopierer Microsofts produkter og afsætter dem på det kinesiske marked, mener selskabet.

Det underbygges af, at Microsofts omsætning i Kina kun er på omkring fem procent af omsætningen på det amerikanske marked, selv om salget af pc'er i de to lande er på nogenlunde samme niveau.

Ifølge Steve Ballmer er Microsofts samlede omsætning i Kina - med 1,3 milliarder indbyggere - mindre end selskabets omsætning i Holland med færre end 17 millioner indbyggere.

Samtidig er Microsofts omsætning per solgt pc i Kina kun omkring en sjettedel af den omsætning, som selskabet henter per solgt pc i Indien.

Udfordringen er således ganske tydelig.

Verdens næststørste pc-marked

Kina er hastigt på vej til at blive verdens største pc-marked med 71 millioner solgte maskiner i år og tocifrede vækstrater mod 75 millioner solgte maskiner på det største marked, USA, der til gengæld ikke har vækst.

Men man kan stadigvæk nemt købe piratkopier af Microsofts kerneprodukter som Office og Windows for et par dollar på snart sagt hvert eneste gadehjørne.

"Det her drejer sig bogstaveligt talt om milliarder af dollar, hvis Kina beskyttelse af de intellektuelle rettigheder var lige så effektiv som den, vi ser i Indien," sagde Steve Ballmer under sit besøg i Kina.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere