Telenor: Vi har fundet årsagen til gigantisk nedbrud

Telenor har fundet årsagen til, at en million Telenor-kunder mistede forbindelsen til omverdenen tirsdag formiddag. Se grunden her.

Artikel top billede

Læs også:
Nedbrud sender en million danske mobilkunder i sort

Det var en menneskelig fejl, der var årsagen til, at omkring én million Telenor-kunder i formiddags ikke kunne få kontakt til omverdenen med deres mobiltelefoner.
 
"Nedbruddet skyldtes en menneskelig fejl ved opgraderingen af et register over vores abonnenter. Der blev simpelthen tastet noget forkert ind i systemet," forklarer Telenors pressechef, Peter Glüssing, til Computerworld.
 
Han fortæller, at systemet og Telenors netværk vendte tilbage til normal drift ved 11-tiden i formiddags.

Dermed var en million mobilkunder væk fra netværket i en halvanden times tid. 
 
Tænd og sluk
Telenors kundeservice oplyste tidligere tirsdag at fejlmeddelelsen var tikket ind hos kundeservice klokken 9.38.
 
På det tidspunkt kunne omkring én million brugere i Telenors mobil-netværk få beskeden om, at sim-kortet ikke kunne registrere netværk.
 
Hvis du er Telenor-kunde og stadigvæk ikke kan komme på netværket, har pressechef Peter Glüssing et godt råd:
 
"Hvis folk stadig har problemer med at komme på netværket, så er det fordi, de skal huske at slukke og tænde deres telefon," oplyser Peter Glüssing.

Læs også:
Nedbrud sender en million danske mobilkunder i sort

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job