Nedbrud sender en million danske mobilkunder i sort

Omkring halvdelen af Telenor-kunderne er ramt af et nedbrud på en af selskabets centraler.

Artikel top billede

Cirka halvdelen af Telenors netværk er tirsdag formiddag blevet ramt af et nedbrud på en af selskabets centraler. 

Nedbruddet betyder, at flere af kundernes mobiltelefoner ikke virker til meget andet end en lomme-pc uden tale og sms-services.
 
"Der er i øjeblikket driftsforstyrrelser i Telenors netværk, som kan påvirke brugen af mobiltelefoni. Der kan være problemer med at modtage kald samt foretage opkald på mobiltelefonen. Fejlretning er i gang," skriver Telenor på sin hjemmeside.
 
Teleselskabets kundeservice oplyser til Computerworld, at de manglende klartoner skyldes et nedbrud på en af selskabets centraler.
 
"Sim-kortene kører op mod bestemte centraler, og de sim-kort, der er tilknyttet central 6 fungerer ikke lige nu. Dem, der ligger på 7'eren, fungerer okay," oplyser Telenors kundeservice.
 
Har højeste prioritet
Endnu er det uvist, præcis hvor mange kunder, der er berørt af nedbruddet, der blev rapporteret til Telenors kundeservice klokken 9.38 i formiddags.
 
Kundeservice oplyser, at det er lidt over halvdelen, der ikke fungerer lige nu.

Telenor har i alt lidt over to millioner abonnenter. Hvilke kunder, der er berørte af nedbruddet, er endnu for tidligt at sige.
 
"Det har ikke så meget at gøre med centralernes fysiske beliggenhed. Det er derimod de sim-kort, der er kørt op mod centralerne, der er berørte," lyder det fra Telenors kundeservice.
 
Telenor kan ikke fortælle, hvornår fejlen er udbedret, men lige nu har sagen højeste prioritet, fortæller selskabets kundeservice til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra NetNordic

    De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

    Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    KMD A/S

    Group Financial Controller

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP Arkitekt

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Astrid Busk Nielsen som Key Account Manager ved netIP's kontor i Odense. Hun kommer fra en stilling som Account Manager hos IT-virksomheden ED i Skødstrup. Hun er uddannet indenfor handel og marketing. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S