It-chef: Vil du forbyde Apples iCloud i virksomheden?

Apples nye iCloud er rettet mod forbrugerne, men snart vil dine medarbejdere snige tjenesten ind i virksomheden. Giver du dem lov?

Artikel top billede

Læs også:
iCloud: Nu er det knald eller fald for Apple i skyen

Cloud computing: Sådan fungerer det

Det skete med iPhone, det skete med iPad - og det kommer til at ske med iCloud:

Apple-produkterne, der umiddelbart er rettet mod forbrugerne, finder vej ind i virksomhederne, hvor it-afdelingen får opgaven med at understøtte dem.

Medarbejdernes hang til gadgets er nemlig så stærk, at det ikke giver nogen mening at holde fast i gamle dogmer om, hvad man understøtter og ikke understøtter.

iCloud kan dog vise sig at blive den hidtil største Apple-udfordring for it-afdelingerne.

Det mener i hvert fald Gartner-analytiker Brian Prentice, der i et blogindlæg skriver, at de mange features i sky-tjenesten vil give it-afdelingerne markante udfordringer.
 
"Trods alle de fede ting, som denne veldesignede løsning vil give dig som individ, kan jeg forsikre om, at mange, mange it-afdelinger vil fokusere på et enkelt faktum; iCloud skaber en situation, hvor virksomhedens intellektuelle aktiver vil finde vej til folks personlige skyer og dermed er ude af virksomhedens kontrol."

iCloud er både godt og skidt

Da Apples iPhone blev lanceret i 2007, var meldingen i de fleste virksomheder, at den var et no-go for medarbejdere. Men iPhonen fandt vej til virksomhederne alligevel.

Da iPad blev præsenteret sidste år, var de fleste it-chefer noget mere åbne.

Nu kommer Apples iCloud, og it-cheferne kan godt allerede nu begynde at forbedrede sig på, at sky-tjenesten vil blive integreret i virksomheden, uanset om man ønsker det eller ej.

"Skaber iCloud udfordringer med immaterielle aktiver? Ja. Giver iCloud muligheder for, at it-organisationer kan levere innovative løsninger til medarbejderne? Ja," lyder det fra Brian Prentice.

Du kan læse mere om funktionerne i iCloud her.

Vil forbyde iCloud

Gartner-analytikeren spår, at følgende vil ske, når iCloud lanceres til efteråret sammen med iOS 5:

"Fordi iCloud er en automatisk og gratis tjeneste med iOS 5, vil vi se de it-organisationer, der fokuserer på dette problem, forsøge at forbyde medarbejdere at opgradere deres iPhones og iPads."

"Hvis du arbejder i en virksomhed, der har blokeret adgangen til Facebook og Twitter, fordi man frygter tab af intellektuelle aktiver, kan du godt regne med, at dette vil ske.

Hvis du er i salgsafdelingen i en virksomhed, der kræver, at dine kunders kontakt-data skrives ind i virksomhedens CRM, kan du forberede dig på e-mailen, der fortæller dig, at der er spærret for iOS 5."

Her stopper it-afdelingernes hovedpine dog ikke ifølge Brian Prentice. Hvad gør man, når der skal indkøbes nye iPads, der er født med iOS 5 og iCloud?

"For en hel del organisationer derude er kampen mellem brugerne og it-afdelingerne klar til at eskalere. Det vil være en skam, for når alt kommer til alt vil dette blot udskyde det uundgåelige," skriver Gartner-analytikeren i sit blogindlæg.

Læs også:
iCloud: Nu er det knald eller fald for Apple i skyen

Cloud computing: Sådan fungerer det

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Sales Executive

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job