Prosa: Bortvisning af CSC-medarbejder er chikane

Fagforbundet Prosa raser over CSC's bortvisning og politianmeldelse af et medlem for sabotage mod it-system.

Artikel top billede

Læs også:

CSC politianmelder bortvist Prosa-medlem

Det er ren opspind, at CSC politianmelder og bortviser en Prosa-organiseret medarbejder for sabotage mod virksomheden, mener fagforbundet Prosa.
 
"Der er ikke kød på den fugl, og vi betragter det som ren chikane," siger næstfomand hos Prosa, Hanne Lykke Jespersen.   
 
It-giganten bortviste og politianmeldte ifølge CSC-chef Lars Lundsgaard onsdag medarbejderen, fordi firmaet mener at kunne dokumentere, at den pågældende med vilje lavede hærværk mod en kundes forretningskritiske it-system.
 
Men den dokumentation har Hanne Lykke Jespersen ikke meget tiltro til. Hun mener ikke, at der er hold i anklagen.
 
Legitim forklaring
"De har ikke fremvist noget som helst for os. Jeg tror ikke på, at han har gjort noget forkert," siger Hanne Lykke Jespersen.
 
Hun fortæller, at de referater fra møderne med medarbejderen, som hun har fået, viser, at CSC har fået en forklaring som fuldt ud legitimerer medarbejderens arbejde på det pågældende system.
 
"Jeg tror ikke engang, at der er sket en menneskelig fejl. Men selv hvis der var, giver det ikke anledning til at kalde det sabotage. Manden mener helt bestemt, at han ikke har lavet en fejl," siger Hanne Lykke Jespersen.
 
Hun hæfter sig ved, at CSC ikke har fremlagt nogen dokumentation for, at den nu bortviste medarbejder har lavet noget forkert.
 
CSC-chef Lars Lundsgaard fortalte onsdag, at firmaet i forbindelse med politianmeldelsen af medarbejderen har fremsendt dokumentation til politiet.  
 
Kolleger er vrede
Hanne Lykke Jespersen mener, at CSC's håndtering af sagen er "fuldstændig hysterisk" og udtryk for, at virksomheden faktisk er presset, og derfor forsøger at give Prosa skylden for problemerne.
 
"Sagen er, at CSC ikke har de rigtige folk inde til at løse problemerne, og derfor forsøger de at give os skylden," siger Hanne Lykke Jespersen.
 
Næstformanden fortæller, at den politianmeldte og bortviste medarbejder er højt respekteret og har været ansat i rigtigt mange år. Derfor er kollegaerne meget utilfredse med bortvisningen.
 
"Det synes medarbejderne rigtigt dårligt om," siger Hanne Lykke Jespersen, der ikke vil gengive de ord, som kollegaerne bruger om CSC's politianmeldelse og bortvisning af medarbejderen.
 
Ifølge Hanne Lykke Jespersen har Prosa nu sendt sagen til en advokat, fordi fagforbundet finder bortvisningen af medarbejderen uberettiget.

Læs også:

CSC politianmelder bortvist Prosa-medlem

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Datafagtekniker til Electronic Warfare sektion i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Application engineer til DevOps team for analyseværktøjer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet