Her er Steve Jobs' magtfulde inderkreds

Steve Jobs personificerer verdens mest værdifulde it-selskab. Bag ham står der en stribe magtfulde topchefer og støber de kugler, som den karismatiske topchef støder i mål.

Artikel top billede

Se alle artiklerne i serien om kredsen af magtfulde Apple-folk lige bag Steve Jobs.

Da Steve Jobs i januar i år sygemeldte sig for tredje gang, gik der et sæt gennem teknologiverdenen.

Ganske vist var det en kendt sag, at Apples legendariske topchef i en årrække havde kæmpet med en kræftsygdom og efterfølgende et bekymrende vægttab.

Men at han nu igen var så syg, at han måtte trække sig, kom for mange som et chok og satte for alvor gang i spekulationerne.

Hvor syg var Steve Jobs denne gang? Kommer han mon nogensinde tilbage til det firma, som han selv grundlagde i 1976?, spurgte mange. 

I skrivende stund er den 56-årige topchef stadig på sygeorlov fra Apple, selvom han viste sig kort til præsentationen af iPad 2 i marts, for som han sagde:

 "Det her vil jeg ikke gå glip af."

I begyndelsen af juni var han i øvrigt også med til åbningen af Apples store udviklerkonference WWDC og lanceringen af iCloud.

Fremvisningen

Det, Steve Jobs ikke ville gå glip af, var fremvisningen af det arbejde, som en stribe af hans allernærmeste medarbejdere gennem mange måneder nøje havde orkestreret og sat i værk, mens han selv var væk.

Det er det samme arbejde, der gennem det seneste årti har sendt Apple på en raketagtig himmelflugt.

Den betyder, at selskabet i dag er at finde helt på toppen af teknologi-kransekagen som verdens suverænt mest værdifulde tech-selskab med en markedsværdi på mere end svimlende 300 milliarder dollars.

Bag det tal står Steve Jobs.

Og bag ham står en stribe betroede nøglemedarbejdere, der har været helt afgørende for udviklingen af de produkter, som Apple i dag spinder guld på.

Fælles for dem alle er, at de går særdeles stille med dørene og gør det meste af deres arbejde i kulissen uden at vække for meget opmærksomhed.

Computerworld hiver dem i de kommende dage ud af skyggen.

Følg med i de kommende dage og mød Steve Jobs' hemmelighedsfulde loge af betroede medarbejdere, der har gjort Apples bemærkelsesværdige turn-around mulig. 

Se alle artiklerne i serien om kredsen af magtfulde Apple-folk lige bag Steve Jobs.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen