Håndholdt konsol tryller spil og film til 3D

Nintendo er klar med sin nyeste håndholdte konsol, 3DS. Som navnet antyder, kan den vise spil og film i 3D - og du skal ikke bruge briller. Konsollen har endda en ekstra trumf gemt i låget.

Nintendo har en lang tradition for at producere små, håndholdte konsoller, og under spilmessen E3 i Los Angeles kunne japanerne fremvise deres nyeste opfindelse, 3DS.

Den minder meget om tidligere udgaver i Nintendos DS-serie, men den store forskel er den nye 3D-funktionalitet.

Konsollen har to skærme oven over hinanden, og den øverste er i stand til at vise spil og film i 3D. Den nederste skærm er til gengæld trykfølsom.

Ifølge Nintendo kan du opleve 3D uden brug af briller, og det er muligt at justere, hvor tydelige de tredimensionelle effekter skal være.

Der er også blevet plads til bevægelsessensorer, som vi også kender det fra controller'en til konsollen Nintendo Wii. Dermed er der lagt op til, at spiludviklerne kan skabe spil til Nintendo 3DS med en høj grad af interaktivt indhold.

Som en bonus har konsollen fået to kameraer monteret på låget ved siden af hinanden. Det betyder, at den kan tage billeder i 3D - som kan fremvises på skærmen. Det er dog uklart, om det er muligt at se ens 3D-fotografier på andre enheder.

Japanerne vil heller ikke ud med, hvornår Nintendo 3DS er ude i butikkerne, ligesom prisen heller ikke er offentliggjort.

Den håndholdte konsol skulle virke med ældre spil - og her er en liste over nye titler, som du kan komme til at spille på 3DS i den nærmeste fremtid.

Sådan her så det ud, da Nintendo lancerede sin nye konsol:

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS