Håndholdt konsol tryller spil og film til 3D

Nintendo er klar med sin nyeste håndholdte konsol, 3DS. Som navnet antyder, kan den vise spil og film i 3D - og du skal ikke bruge briller. Konsollen har endda en ekstra trumf gemt i låget.

Nintendo har en lang tradition for at producere små, håndholdte konsoller, og under spilmessen E3 i Los Angeles kunne japanerne fremvise deres nyeste opfindelse, 3DS.

Den minder meget om tidligere udgaver i Nintendos DS-serie, men den store forskel er den nye 3D-funktionalitet.

Konsollen har to skærme oven over hinanden, og den øverste er i stand til at vise spil og film i 3D. Den nederste skærm er til gengæld trykfølsom.

Ifølge Nintendo kan du opleve 3D uden brug af briller, og det er muligt at justere, hvor tydelige de tredimensionelle effekter skal være.

Der er også blevet plads til bevægelsessensorer, som vi også kender det fra controller'en til konsollen Nintendo Wii. Dermed er der lagt op til, at spiludviklerne kan skabe spil til Nintendo 3DS med en høj grad af interaktivt indhold.

Som en bonus har konsollen fået to kameraer monteret på låget ved siden af hinanden. Det betyder, at den kan tage billeder i 3D - som kan fremvises på skærmen. Det er dog uklart, om det er muligt at se ens 3D-fotografier på andre enheder.

Japanerne vil heller ikke ud med, hvornår Nintendo 3DS er ude i butikkerne, ligesom prisen heller ikke er offentliggjort.

Den håndholdte konsol skulle virke med ældre spil - og her er en liste over nye titler, som du kan komme til at spille på 3DS i den nærmeste fremtid.

Sådan her så det ud, da Nintendo lancerede sin nye konsol:




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere