Konkurrenter udstiller Nokias krise

HTC og Samsung buldrer frem med deres Android-mobiler, og sidstnævnte sælger nu flere smartphones end Nokia.

Artikel top billede

Stephen Elop har i sin korte tid som Nokia-topchef været vidne til en stor nedtur. Windows Phone skal vende det hele, håber han. Foto: Nokia. (Foto: NOKIA /)

Læs også: Samsungs iPhone-dræber er en kæmpe succes

Apple bragede frem i sidste uge og indtog dermed tronen som verdens største producent af smartphones.
 
Og natten til fredag offentliggjorde sydkoreanske Samsung og taiwanske HTC deres regnskaber for årets andet kvartal, og begge to viste massiv fremgang i salget af smartphones.
 
Nokia, der indtil for nylig var verdens største producent af smartphones, oplevede derimod et fald i salget af smartphones i det ellers hurtigt voksende marked. Nokia solgte 16,7 millioner smartphones i årets andet kvartal, hvilket er 30,4 procent dårligere end et år tidligere.
 
"Det vidner om, at Nokia simpelthen ikke har de rigtige produkter på hylderne i smartphone-segmentet," siger aktieanalytiker Morten Imsgard fra Sydbank.
 
Den finske mobilproducent har igennem længere tid været på en rutschetur nedad, men det har accelereret i smartphone-markedet, efter at Nokia-topchef Stephen Elop annoncerede, at selskabet skrotter sin Symbian-software til smartphones og i stedet skifter til Windows Phone.
 
Dermed sender Nokia nu telefoner på gaden med en platform, som ifølge selskabet selv har begrænset levetid.
 
"Konkurrenterne blæser forbi selskabet i øjeblikket, og det understreger, at det virkelig haster, at Nokia kommer ud med Windows Phone-mobiler i markedet. Nokia bløder så massivt, at markedsandelene fosser ud af butikken i hvert kvartal. Det er der ikke råd til i særlig mange kvartaler, hvis Nokia vil gøre sig forhåbninger om at være en stor aktør i smartphone-segmentet fremadrettet," fortæller analytikeren. 
 
Alle går frem - på nær Nokia
Morten Imsgard har udarbejdet en analyse, hvor han ser nærmere på, hvordan salget af smartphones har udviklet sig hos producenterne.
 
Han har sammenlignet producenternes salg af smartphones i andet kvartal i år med samme kvartal et år tidligere.
 
Her går Samsung og HTC, der satser benhårdt på Google-styresystemet Android, frem med stormskridt. Samsung har ikke oplyst nøjagtige salgstal for årets andet kvartal, men salget ligger på mindst 16,7 millioner smartphones, hvilket er en stigning i antal solgte enheder på 457 procent på blot et år. Samsung Galaxy S II-mobilen er allerede solgt i over fem millioner eksemplarer.
 
HTC, der af mange betegnes som frontløberen i Androids udbredelse, har med et salg på 12,1 millioner smartphones på et år øget sit salg med 152 procent.
 
"Salgstallene fra konkurrenterne Samsung og HTC er en klar indikation af, at Googles styresystem Android er en stor succes, og de to producenter vinder markante markedsandele i øjeblikket," skriver Morten Imsgard i sin analyse. 
 
Nokia mister igen en plads
Med et salg på minimum 16,7 millioner smartphones er det formentlig lykkedes Samsung at klemme sig ind foran Nokia på listen over verdens største smartphone-producenter.
 
Nokia havde indtil i sidste uge førstepladsen, men her stødte Apple den finske producent fra tronen med et salg 20,3 millioner iPhones i årets andet kvartal. En fremgang på 142 procent.
 
"En imponerende bedrift set i lyset af, at selskabet lancerede den første telefon i 2007 - som Nokia på det tidspunkt anså som et nicheprodukt, der ikke vil få stor betydning på markedet," står der videre i analysen.
 
Den sidste store producent af smartphones, RIM (Blackberry), har også øget sit salg af smartphones det seneste år med 17,9 procent. Dermed solgte selskabet 13,2 millioner telefoner i årets andet kvartal, men på det seneste er det begyndt at gå den forkerte vej for det canadiske firma, som for nylig iværksatte en stor fyringsrunde.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S